W ostatniej wersji programu PowerPoint 365, jego twórcy umożliwili umieszczanie trójwymiarowych obiektów, co znacznie poprawia atrakcyjność tworzonych prezentacji. Czym są modele 3D w PowerPoint, dlaczego dają wyjątkowe możliwości przy tworzeniu prezentacji oraz jakie są różnice między obiektami 2D i 3D, o tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to są modele 3D?

Obiekt 3D to komputerowa, przestrzenna wizualizacja rzeczywistego przedmiotu, która możemy obejrzeć ze wszystkich stron. Daje to możliwość bardzo dokładnego przedstawienia przedmiotu i pokazania jego wszystkich cech i zalet. Taka forma wizualizacji jest bardziej atrakcyjna dla oglądającego, gdyż w bardziej precyzyjny sposób przedstawia przedmiot na ekranie monitora. Obracając przedmiot wokół trzech osi dajemy odbiorcy możliwość obejrzenia go z każdej strony.

Model 3D obrót

Różnica między 2D a 3D

Obiekty dwuwymiarowe, takie jak zdjęcia i ilustracje, są płaskie i nie możemy ich obracać w trzech osiach. Aby ukazać wygląd przedmiotu z innej strony musimy umieścić w prezentacji kolejne zdjęcie z odpowiednio wygenerowanym widokiem. Jeżeli chcielibyśmy pokazać przedmiot z wielu stron, wymagałoby to od nas wykonania wielu „płaskich” zdjęć i umieszczenia ich w prezentacji. Wykorzystanie obiektu trójwymiarowego, ułatwia ten proces, a kolejne widoki i ustawienia przedmiotu są generowane automatycznie przez komputer.

Obracanie zdjęcia

Biblioteka gotowych obiektów 3D w PowerPoint

PowerPoint daje nam możliwość korzystania z wielu gotowych już obiektów 3D. Chcąc wstawić taki obiekt do prezentacji w zakładce [Wstawianie] wybieramy sekcję [Modele 3D] i następnie [Ze źródeł on-line].

Wstawianie modelu 3D w PowerPoint

Mamy tu do wyboru wiele przygotowanych wcześniej modeli 3D, pogrupowanych w kategorie tematyczne, możemy też skorzystać z wyszukiwarki. Jakość odwzorowania rzeczywistego obiektu nie zawsze jest na najwyższym poziomie, ale możemy znaleźć wiele modeli wykonanych z dużą dokładnością. Modele ze źródeł on-line będą wykorzystywane w celu podniesienia wizualnej atrakcyjności prezentacji. W przypadku profesjonalnego przygotowania prezentacji dla potrzeb biznesowych, należy skorzystać w bardziej zaawansowanych i profesjonalnych programów do modelowania 3D.

Tworzenie własnych obiektów 3D dla profesjonalnych zastosowań

Prezentując unikalny przedmiot z oferty firmy, z pewnością nie znajdziemy jego modelu 3D w bibliotece z gotowymi obiektami. Wówczas musimy przygotować taki model w zewnętrznym oprogramowaniu do modelowania trójwymiarowego. Warto skorzystać tu z pomocy doświadczonych firm, które odwzorują ten przedmiot z fotorealistyczną dokładnością i przekażą nam model w odpowiednim formacie gotowy do wstawienia do prezentacji PowerPoint. Możemy również samodzielnie spróbować opracować taki model, np. w programie Paint 3D. To jednak rozwiązanie wymaga od nas dodatkowej pracy, wysiłku i wyobraźni, a efekt końcowy nie będzie tak doskonały jak fotorealistyczna wizualizacja.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022

Kurs PowerPoint

Animacje obiektów 3D

Umieszczając modele 3D w PowerPoint, możemy również wprowadzić do nich ruch i przygotować ich wewnętrzną animację. Animacje takie przygotowujemy w zewnętrznym programie, a następnie w PowerPoint w zakładce [formatowanie] możemy wybrać jedną z przygotowanych wcześniej scen. To rozwiązanie daje nieograniczone możliwości w wizualizacji przedmiotów i z pewnością zwiększa atrakcyjność całej prezentacji, oraz zwiększa skupienie odbiorców.

Animacje z wykorzystaniem przejścia Morph

Ruch obiektów 3D w prezentacji możemy również uzyskać wykorzystując narzędzia dostępne bezpośrednio w PowerPoint, np. przejście Morph. Wystarczy, że na jedynym slajdzie umieścimy nasz model 3D w położeniu A, na drugim slajdzie ten sam model ustawimy w położeniu B, i następnie zastosujemy tzw. płynne przejście między tymi dwoma slajdami, a PowerPoint wykona odpowiednią animację.

Dowiedz się więcej na temat płynnego przejścia Morph.

Zobacz prezentację z wykorzystaniem modelu 3D i przejściami Morph

Interaktywne modele 3D

Ciekawym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie interaktywnych modeli 3D do pokazu w PowerPoint. Na razie opcja ta nie jest jeszcze dostępna, dlatego w trakcie realizacji jednej z naszych prezentacji musieliśmy skorzystać  z technologii Adobe Animate. W prezentacji ważne było udostępnienie opcji manipulowania modelem 3D w czasie rzeczywistym w trakcie pokazu. Tu użytkownik może w trakcie prezentacji obracać obiekt, który reaguje na ruchy myszką.

Dowiedz się więcej o interaktywnych modelach 3D.

Obecnie w PowerPoint manipulowanie modelem 3D możliwe tylko w trakcie przygotowywania prezentacji, ale już w trakcie wyświetlania pokazu slajdów, program korzysta w gotowych i wcześniej zdefiniowanych ustawień i widoków. Jeżeli twórcy programu umożliwią obracanie modelu 3D w trakcie pokazu w czasie rzeczywistym, to PowerPoint będzie idealnym narzędziem do tworzenia zaawansowanych prezentacji produktów.