Nieszablonowa prezentacja multimedialna – jak ją przygotować?
Tworzenie prezentacji multimedialnej wymaga pewnej wiedzy na temat możliwości narzędzi służących do ich projektowania. Dzięki temu jesteś w stanie wydobyć się z nich więcej i sprawić, że w odpowiedni sposób wyróżnią się na tle innych. Dobrym na to przykładem są funkcje dostępne w programie PowerPoint. Sprawdź, które z nich pozwolą Ci zaprojektować nieszablonową prezentację, zachęcającą do zapoznania się z przedstawionymi informacjami.
Modele 3D w prezentacji PowerPoint
Jedną z metod na ożywienie slajdów jest umieszczenie w nich obiektów 3D, które można w dowolny sposób obracać i dostosowywać. Świetnie sprawdzają się one do wizualizacji konkretnych konstrukcji oraz przedmiotów, co ułatwia wyjaśnienie ich zastosowania, czy też budowy.
Modele 3D wykorzystywane są na przykład przez projektantów, a także w prezentacjach produktowych. Warto podkreślić, że program PowerPoint zapewnia dostęp do darmowej biblioteki gotowych obiektów 3D, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotować i dodać własny model.
Chcesz zwrócić uwagę odbiorców? Skorzystaj z morfowania!
Wspomniane obiekty trójwymiarowe, podobnie jak inne pliki graficzne, mogą przykuć uwagę także za sprawą tak zwanego efektu Morph, czyli płynnego przejścia. Pozwala wprawić w ruch modele umieszczone na slajdach poprzez zmianę konkretnych właściwości – chodzi nie tylko o ich położenie, ale też rozmiar, czy kolor.
Przy użyciu morfowania możesz zatem obrócić obiekt, powiększyć go, jak również dodać efekty świetlne i sprawić, że tekst obok niego będzie się zmieniał. Wszystko to odbędzie się w sposób niezwykle płynny, co oczywiście pozytywnie wpłynie na całą prezentację.
Obsługa płynnego przejścia w programie PowerPoint nie jest trudna. Wymaga ona użycia więcej niż jednego slajdu z tą samą grafiką bądź tekstem, by dało się wybrać konkretną animację.
Zobacz przykład:
Garść nieszablonowych funkcji w programie PowerPoint
Wiesz już, że w Twojej prezentacji multimedialnej mogą pojawić się modele 3D, znasz także efekt Morph, który gwarantuje płynne przejście. Czy jest coś jeszcze, co możesz wykorzystać, by ożywić swój projekt? Oczywiście! Spośród dostępnych opcji w programie PowerPoint wymienić można:
- animacje, które zapewniają dostęp do szeregu efektów, takich jak zanikanie, ścieranie, podskok, impuls, przypłynięcie, fala, powiększanie i wiele innych. PowerPoint umożliwia Ci również wybór konkretnych ścieżek ruchu,
- efekt zoom, czyli powiększenie znajdujących się na slajdach zdjęć, wykresów bądź konkretnych informacji. Zapewnia on atrakcyjne przejście, a także pozwala skupić uwagę odbiorców na konkretnych zagadnieniach, które powinny zostać przez nich zapamiętane,
- napisy – to przydatna opcja w trakcie przedstawiania prezentacji. Program PowerPoint może rejestrować Twoje słowa, a następnie tworzyć napisy, które znajdą się na dole slajdu. Co więcej, istnieje nawet możliwość tłumaczenia ich na inne języki! Sprawdzi się to wówczas, gdy publika jest międzynarodowa.
Pamiętaj, że wszelkie funkcje graficzne, przejścia, animacje, obiekty trójwymiarowe świetnie nadają się do tego, aby ożywić prezentację i sprawić, że stanie się ona po prostu ciekawa. Nie oznacza to jednak wcale, że dosłownie każdy slajd musi zostać opracowany z wykorzystaniem tego typu opcji. Przesada w tym względzie może wprowadzić niepotrzebny chaos, przez który przekaz całego wystąpienia się rozmyje, a Ty uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego. Z możliwości programu PowerPoint warto korzystać z umiarem.
Jest jeszcze jeden sposób na stworzenie nieszablonowej prezentacji multimedialnej. Polega on na tym, aby zlecić to… nam! Przygotujemy dla Ciebie projekt z uwzględnieniem tych i wielu innych funkcji, dzięki którym będziesz w stanie zaciekawić odbiorców. Zadbamy jednocześnie o to, aby slajdy były spójne i czytelne, a przekaz odpowiednio nakreślony.