W latach 90-tych firma Macromedia wypuściła na rynek program o nazwie Director, który był bardziej zaawansowany niż PowerPoint i pozwalał tworzyć prezentacje interaktywne. W następstwie kolejnych edycji i wykupienia Macromedii przez firmę Adobe powstał najpierw Flash, a następnie Animate. Jest to rozbudowana platforma do tworzenia zaawansowanych prezentacji i aplikacji mobilnych, dzięki dostępowi do warstwy programistycznej, możliwości Animate są w zasadzie nieograniczone.
My wykorzystujemy ten program do tworzenia zaawansowanych prezentacji, tam gdzie tradycyjny PowerPoint czy Prezi nie wystarczają. Jeżeli zależy nam na prezentacji interaktywnej i elementach reagujących na działanie i zachowanie użytkownika, to Animate jest do tego najlepszy. Możemy wykrywać i reagować na ruchy myszką, tworzyć takie elementy obliczeniowe jak kalkulatory czy quizy, a możliwości animacyjne programu są ograniczone tylko naszą wyobraźnią.
Główne zalety Adobe Animate
- Możliwość programowania interakcji w języku ActionScript,
- Uruchamianie prezentacji z pliku .exe bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania,
- Bardzo duże możliwość animacyjne,
- Znakomita obsługa plików wektorowych (nie tracimy jakości),
- Możliwość tworzenia bardzo złożonych struktur nawigacyjnych w prezentacji,
- Możliwość pobierania plików np. zdjęć, czy opisów z zewnętrznych, otwartych katalogów.
Adobe Animate sprawdza się znakomicie w sytuacji, gdy publikowany materiał jest przeznaczony do samodzielnego oglądania przez użytkownika, gdyż nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Jest to bardzo istotne gdy prezentację chcemy przekazać na pendrive-i lub płycie CD, ponieważ prezentacja interaktywna może być uruchamiana automatycznie po włożeniu nośnika do komputera.
Jedną z ciekawszych możliwości programu jest współpraca z silnikiem 3D, a to w połączeniu z odpowiednim programowaniem daje możliwość tworzenie interaktywnych brył i elementów trójwymiarowych. Użytkownik w trakcie oglądania prezentacji może samodzielnie obracać przedstawiony obiekt i ustawiać go w dowolnym położeniu. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz na naszym Blogu.
Jedną z większych wad tego programu, jest brak bezpośredniej możliwości aktualizacji treści przez zamawiającego, podczas gdy w PowerPoint klient ma dostęp do pliku otwartego i może sam nanosić zmiany i poprawki w prezentacji. Adobe Animate jest jednak dużo bardziej złożony i skomplikowany, więc do jego obsługi potrzebna jest specjalistyczna wiedza.
Niemniej przygotowaliśmy kilka prezentacji w Animate, w których treści są wczytywane z zewnętrznych plików tekstowych, a więc poprzez ich edycję możemy aktualizować całą prezentację. To rozwiązanie sprawdza się też znakomicie w przypadku prezentacji wielojęzykowych, wówczas wystarczy wgrać tłumaczenia w pliku tekstowym i w ten sposób otrzymujemy kolejną wersję językową prezentacji.