Dlaczego prezentacje medyczne stanowią odrębne zagadnienie i czym różnią się od innych prezentacji? Najistotniejszą różnicą jest temat, który poruszają i sposób jego pokazania, gdyż prezentacje medyczne zazwyczaj omawiają jakiś proces medyczny, innowacyjne procedury lecznicze czy sposób działania leku. Są to zjawiska, których nie możemy zobaczyć na własne oczy, a więc zadaniem prezentacji jest ich odpowiednia wizualizacja. Prezentacja medyczna często porusza bardzo delikatną sferę naszego życia i musi być przygotowana z naukowym podejściem oraz z zachowaniem wyczucia i estetyki.
Czy zwykły użytkownik PowerPoint-a jest w stanie przygotować grafikę pokazującą przepływ krwi w organizmie, proces wchłaniania się leku, albo skutki oddziaływania substancji na nasz organizm? Jak pokazać proces przebiegu wielowątkowej procedury medycznej, tak by była zrozumiała dla odbiorcy? Sam opis tekstowy będzie niewystarczający. Te czynniki sprawiają, że jest to niezwykle trudny obszar w tworzeniu prezentacji i niezbędne jest tu zaangażowanie firmy tworzącej profesjonalne grafiki i wizualizacje.
Zobacz przykłady prezentacji medycznych
Gdzie stosujemy prezentacje medyczne?
Możemy wyróżnić dwa obszary stosowania prezentacji medycznych:
- Dla przedstawicieli handlowych w trakcie spotkań z lekarzami,
- Na naukowe konferencje lub szkolenia medyczne.
Prezentacje dla przedstawicieli handlowych
Czasy, gdy przedstawiciel handlowy dysponował tylko ulotkami i folderami mamy już za sobą. Teraz powszechnym narzędziem są tablety z specjalnie przygotowanymi prezentacjami, które w ciekawy i dokładny sposób omawiają skomplikowane zagadnienia farmaceutyczne. Przedstawiciel firmy może dynamicznie dostosowywać treść prezentacji do aktualnych potrzeb tuż przed spotkaniem z lekarzem, a dodatkowo łącząc prezentacje z przygotowaną bazą danych, możemy uzyskać ciekawe narzędzie analityczne pokazujące, które treści z prezentacji były najciekawsze dla oglądających. Tak przygotowana prezentacja medyczna stanowi znakomite narzędzie dla przedstawicieli handlowych.
Prezentacje na konferencje i sympozja medyczne
Drugi obszar to prezentacje przygotowywane na naukowe sympozja i konferencje medyczne. Tu największym wyzwaniem jest zastosowanie przejrzystej formy dla skomplikowanych danych liczbowych. Bardzo często spotykamy się z sytuacją w której materiał bazowy zawiera skomplikowane tabele z wynikami badań, a osoba przygotowująca prezentację nie wie jak uprościć te informacje i przedstawić je w przyjaznej dla odbiorcy formie. Przygotowując prezentację na wystąpienie publiczne należy stosować się do tzw. „dobrych praktyk” projektowania slajdów. Należą do nich między innymi:
- Umieszczenie tylko jednego przekazu (myśli, informacji) na slajdzie,
- Unikanie wstawiania na slajd całych zdań i akapitów tekstu, a zamiast tego powinniśmy umieścić tylko główne hasła i istotne frazy,
- Zachowanie właściwych proporcji między elementami ważnymi i mniej istotnymi,
- Przygotowanie ciemnego tła prezentacji, tak by prezentacja nie odwracała uwagi od osoby prowadzącej,
- Umieszczania na slajdzie maksymalnie 6 elementów.
Elementy interaktywne
Ważnym rozwiązaniem wspierającym przedstawienie, a następnie zrozumienie skomplikowanego zagadnienia oprócz animacji i wizualizacji są też elementy interaktywne. Tworząc prezentację medyczną możemy przygotować klikalne schematy pokazujące proces przejścia z jednego stanu do innego, gdzie wybierając dany blok będziemy dokładnie widzieli co z niego wynika i jakie elementy zawiera.
Innym ważnym elementem wspierającym prezentacje medyczne mogą być dynamiczne kalkulatory pokazujące na bieżąco dawki podawania leku lub innego istotnego parametru. Kalkulatory takie mogą być wykorzystywane również w trakcie spotkań z pacjentami.
Należy się więc zastanowić czy zwykły użytkownik PowerPointa jest w stanie przygotować zrozumiały dla odbiorcy materiał? Wydaje się, że tak skomplikowane zagadnienia wymagają specjalnego podejścia, oraz wyjątkowych umiejętności i doświadczenia w tworzeniu grafiki, animacji i wizualizacji. Nawiązanie współpracy z naszą firmą jest odpowiedzią na problemy związane z tworzeniem prezentacji medycznych.