preziVsPPT

Prezi vs PowerPoint

Prezentacje Prezi bazują na platformie Adobe Flash oraz Adobe AIR i charakteryzują się specyficznym ruchem kamery, która podąża po ścieżce od jednej informacji do kolejnej. Dzięki temu oglądający ma wrażenie poruszania się w przestrzeni oznaczanej jako 2,5D. Slajdy mogą być płynnie przybliżane i oddalane, co tworzy ciekawy efekt.

W odróżnieniu od prezentacji Power Point, gdzie slajdy ułożone są w stos, prezentacja Prezi przypomina układ mapy, gdzie można określać wielkość slajdów i ich położenie względem siebie.

preziSchemat01
powerPointSchemat01

Użytkownik widzi cały obszar (kontekst) prezentacji, dzięki czemu łatwiej jest mu się odnaleźć w przedstawianym materiale.

Kluczowy dla osiągnięcia ciekawego efektu jest pomysł i szata graficzna przestrzeni (lub mapy), w której osadzone są slajdy i treści, dlatego tak ważna w tym przypadku jest praca zespołu graficznego.

Prezentacja może być wzbogacona w podkład lektorski i inne efekty audio-wizualne, dzięki czemu odbiorca będzie miał wrażenie oglądania ciekawej i spójnej opowieści, a nie następujących po sobie slajdów jak to ma miejsce w przypadku Power Pointa.

Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego przechodzenia między slajdami. Oprócz tradycyjnej nawigacji następny – poprzedni slajd, możemy wyświetlić cały obszar prezentacji, zobaczyć wszystkie ułożone slajdy i od razu wybrać dowolny z nich.

preziSchemat02

W ostatnim czasie w PowerPoint wprowadzone dwie nowe funkcje:

  • efekt Zoom
  • przejście Morph

Dzięki tym rozwiązaniom w połączeniu z definiowaniem linków dla elementu, również w PowerPoint możemy płynnie przeskakiwać do dowolnych slajdów, a efekt wizualny zbliżony jest do tego co oferuje Prezi. Wymaga to nieco większej wiedzy i doświadczenia w PowerPoincie, ale raz przygotowana w ten sposób prezentacja otworzy nam nowe możliwości wizualne na przyszłość.