Tworzenie prezentacji Prezi realizowane jest w specjalnym programie i dostępne jest po zarejestrowaniu się poprzez stronę www. Użytkownik może budować prezentację w wersji on-line, korzystając z przeglądarki internetowej, może również pobrać na komputer specjalną aplikację do tworzenia prezentacji Prezi.
Dostępnych jest kilka licencji:
- darmowa (do zastosowań domowych) dla studentów i nauczycieli,
- wersja płatna – dla amatorskiego wykorzystania,
- płatna wersja z rozszerzonymi funkcjonalnościami i dodatkowymi narzędziami,
- płatna wersja z dodatkowymi szkoleniami.
Prezentacje Prezi dają nam możliwość tworzenia ekranów (slajdów) i umieszczania na nich treści, zdjęć, filmów czy animacji, a następnie zaprogramowanie specjalnej ścieżki ruchu po której podąża kamera.
Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik oglądający prezentację Prezi ma wrażenie poruszania się w pewnej przestrzeni i przemieszczania się od jednego elementu do drugiego.
Prezentacja Prezi nie wymaga znajomość żadnego języka programowania, elementy umieszczamy na slajdach w intuicyjny sposób, ale tworzenie ścieżki ruchu wymaga od nas trochę więcej doświadczenia i kreatywności niż w przypadku prezencji Power Point.
Kluczową rolę w procesie tworzenia odgrywa kreatywny pomysł na stworzenie przestrzeni, w której porusza się kamera. Bez dobrze przemyślanej koncepcji nie powstanie robiąca wrażenia prezentacja Prezi.
Prezi zdobył swoją popularność, głównie dzięki temu, że był „inny” niż PowerPoint. Pośród tysięcy tworzonych prezentacji nagle pojawiła się nowa, ciekawsza forma prezentowania treści. Obecnie twórcy programu PowerPoint, wprowadzili dodatkowe funkcje umożliwiające budowanie prezentacji wizualnie podobnych do Prezi. Użytkownicy PowerPoint-a nie muszą już się uczyć się zupełnie nowego oprogramowywania, wystarczy, że poznają kilka nowych opcji w swoim ulubionym programie.