efektZoomCover 01

Efekt zoom (przybliżenie) w PowerPoint

Pierwotnie PowerPoint bazował tylko na liniowych przejściach między slajdami, czyli mogliśmy poruszać się tylko po ustalonej ścieżce podążając od jednego slajdu do kolejnego. Dodając efekt Zoom (przybliżenie) twórcy PowerPointa umożliwili zbudowanie i wyświetlenie swego rodzaju mapy (slajdu zbiorczego), na którym umieszczone są przygotowane slajdy. Efekt Zoom w PowerPoint ma za zadanie przybliżyć nas do danego fragmentu tej mapy, a więc do konkretnego slajdu z właściwą treścią.

Ta zmiana podejścia w projektowaniu PowerPointa, otwiera nowe możliwości dla twórców i użytkowników tego programu. Jest bardzo przydatna gdy zależy nam na pokazaniu szerszego obrazu, procesu lub mapy, a następnie omówieniu konkretnych elementów składowych. Dzięki temu oglądający odbiorcy łatwiej mogą zorientować się, w którym miejscu prezentacji się znajdują i jakie są relacje z pozostałymi elementami zagadnienia.

Geneza – skąd pochodzi efekt zoom

Przez wiele lat program PowerPoint nie miał konkurenta na rynku, a programy które powstawały nie zyskiwały licznego grona odbiorców. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem programu Prezi, w którym zastosowano efekt dynamicznych ruchów kamerą oraz przybliżania i oddalania elementów. To całkowicie zmieniło podejście do tworzenia prezentacji, gdzie opowieść może być prowadzona w sposób zmienny, nie liniowy. Daje odbiorcom możliwość szerszego spojrzenia na przedstawiane treści. Dzięki temu Prezi zaczął zdobywać wielu zwolenników i stał się poważnym zagrożeniem dla tradycyjnego PowerPointa. Programiści z Microsoft, szybko zauważyli problem i przystąpili do modyfikacji programu, tak by umożliwiał on podobne opcje jak Prezi. W wyniku przeprowadzonych prac do PowerPoint dodano efekt Zoom oraz płynne przejścia Morph.

Przez kolejne lata funkcje były udoskonalane i obecnie świetnie sprawdzają się przy tworzeniu nietypowych prezentacji. Dodatkowo należy wspomnieć, że PowerPoint, jest bardziej rozbudowany niż Prezi. Sama platforma jest częścią pakietu Office i jest instalowana prawie na wszystkich komputerach biurowych, pozycja PowerPoint-a znów wydaje się być niezagrożona.

Gdzie wykorzystywać efekt zoom?

Tak jak wcześniej wspomniałem, efekt Zoom, należy stosować tam gdzie chcemy pokazać szerszy obraz czy perspektywę omawianego zagadnienia. Świetnie sprawdza się przy pokazywaniu jakieś złożonego procesu i schematu blokowego. Wówczas na pierwszym slajdzie budujemy obraz całego schematu, a następnie podążamy po kolejnych jego elementach. Oczywiście efekt ten możemy wykorzystać też w innych prezentacjach, tak by podnieść ich walory estetyczne i by odbiorcy mogli odetchnąć od tradycyjnych form pokazywania prezentacji slajd po slajdzie.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022


Kurs PowerPoint

Scenariusz prezentacji i oprawa graficzna

Stosowanie funkcji Zoom tylko dla samego efektu wizualnego, wydaje się być nieuzasadniona, ponieważ będzie to wymagało od nas dodatkowej pracy. Nadmiar „bajerów” w prezentacji odwróci uwagę odbiorów od istoty omawianych problemów. Należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Wielokrotnie widziałem prezentacje przygotowane w Prezi, które poza efektownymi ruchami kamery nie niosły za sobą żadnego przekazu.

Wykorzystując efekt Zoom w prezentacji bardzo ważny jest pomysł i przygotowanie odpowiedniej oprawy graficznej (scenografii) slajdu zbiorczego, w którym osadzimy slajdy z właściwą treścią. To właśnie stanowi główny element wyróżniający wyjątkowe prezentacje od tych przeciętnych. Jako scenografia prezentacji z efektem Zoom, dobrze sprawdzają się;

  1. Mapy, np. mapa skarbów, mapa myśli,
  2. Wolne przestrzenie, np. kosmos lub niebo z chmurami,
    Otoczenie pracownika, np. biurko na którym porozkładane do dokumenty, smartphone, tablet, notes, gdzie każdy z tych elementów może stanowić odrębny slajd.

Idealnie, jeżeli uda nam się przygotować scenografię, spójną z tematem lub identyfikacją wizualną firmy, dla której przygotowujemy prezentacje.

Należy również zwrócić uwagę na jakość elementów scenografii. W trakcie przybliżenia się do slajdu właściwego, elementy graficzne tła, będą mocno powiększone, i na ekranie mogą być widoczne ich zniekształcenia i artefakty. Warto więc zadbać o to by grafika przygotowywana jako scenografia była wstawiana w dużej rozdzielczości, np. 4000x4000px. Straty jakości nie zauważymy również jeżeli wykorzystamy grafikę wektorową zamiast zdjęć bitmapowych (jpg, png, gif).

Dodawanie efektu

Tworząc prezentację z efektem Zoom, musimy mieć przygotowane przynajmniej dwa slajdy. Będąc na slajdzie zbiorczym (nie jest on oznaczony w żaden sposób) z górnego paska wybieramy opcję [Wstawianie], a następnie [Powiększenie],

Dodawanie efektu Zoom

gdzie mamy do wyboru trzy opcje:

  1. Powiększenie z podsumowaniem – oznacza to, że na końcu prezentacji zostanie wyświetlony slajd zbiorczy,
  2. Powiększenie sekcji – przydatne, jeśli po przybliżeniu, chcemy zaprezentować więcej treści niż zmieści się na jednym slajdzie. Wówczas najpierw mamy efekt przybliżenia, a następnie liniowo przechodzimy przez kolejne slajdy zawarte w sekcji. Ta opcja jest dostępna tylko w przypadku, gdy w prezentacji mamy już utworzone jakieś sekcje. Aby utworzyć sekcję, należy w lewym pasku z miniaturami slajdów, kliknąć prawym klawiszem między slajdami i wybrać opcję [dodaj sekcję]. W sekcji umieszczamy slajdy po których chcemy poruszać się liniowo.
  3. Powiększenie slajdu – tą opcję wybieramy dla pojedynczego slajdu.

W kolejnym kroku, w zależności od wybranej opcji, pojawia się okienko z dostępnym slajdami, na którym możemy wybrać slajd docelowy. Po zatwierdzeniu slajd docelowy zostaje umieszczony na slajdzie zbiorczym jako miniaturka.

Wstawioną miniaturkę możemy:

  1. Skalować (zwiększać lub zmniejszać) dostosowując w ten sposób wielkość przybliżenia.
  2. Obracać – tworząc w ten sposób dodatkowy efekt rotacji w przestrzeni w trakcie przybliżania.

Skalowanie, obracanie slajdu

Opcje efektu Zoom

Zaznaczając miniaturkę slajdu docelowego, i przechodząc w górnym pasku do zakładki [Formatowanie] mamy do wyboru kilka parametrów definiujących efekt Zoom.

Parametry efektu Zoom

  1. Tło powiększenia – określamy czy tło slajdu docelowego ma być widoczne czy przezroczyste / transparentne,
  2. Wróć do powiększenia – określa czy przy kolejnym kliknięciu wrócimy do slajdu zbiorczego,
  3. Czas trwania – szybkość przybliżenia / oddalenia,
  4. Zmień obraz – pozwala podmienić wygląd miniaturkę slajdu docelowego na slajdzie zbiorczym.

Przykłady prezentacji w PowerPoint z efektem Zoom (przybliżenie)

Różnice pomiędzy efektami Zoom i Morph (płynna zmiana)

Tak jak wspomniałem na początku artykułu, w PowerPoint oprócz efektu Zoom, jest też dostępny efekt Morph. Daje on możliwość płynnej zmiany parametrów np. wielkości, obrotu, koloru, itp. elementów przy przejściu między kolejnymi slajdami. Przy odrobinie wysiłku możemy uzyskać efekt podobny do Zoom, ale z większą kontrolą poszczególnych obiektów i dzięki temu, możemy stworzyć animację zgodną z prawami fizyki z zachowaniem perspektywy. Efekt Morph można wykorzystywać dla wyróżnienia obiektu w ramach jednego slajdu, poprzez np. zmianę jego wielkości.

Więcej o efekcie Morph w kolejnym artykule.

Zobacz przykłady innych prezentacji

Przejdź do portfolio