Przewaga programu PowerPoint Zoom vs Prezi

Jeszcze kilka lat temu hasło prezentacji multimedialnej kojarzyło się wyłącznie z popularnym programem PowerPoint. Jednak konkurencja zadbała o to, aby skutecznie przypomnieć o swoim istnieniu. W 2009 roku powstał program Prezi, który chwilowo odciągnął uwagę od potentata prezentacji, oferując użytkownikom niespotykany dotąd układ mapy i efekt powiększenia, czyli Zoom. Microsoft nie pozwolił jednak na długą przerwę w dobrej passie i zniszczenie swojej, ciężko wypracowanej pozycji w świecie programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wprowadził on do PowerPoint omawiany efekt. W poniższym artykule przeanalizujemy, dlaczego PowerPoint odzyskał przewagę i nadal jest najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym programem do przygotowywania prezentacji multimedialnych.

Prezentacje Prezi

Jeśli jeszcze nie mieliście do czynienia z programem Prezi, zapewne zastanawiacie się, co wyróżnia tworzone w nim prezentacje. Są dwie wersje programu: edukacyjna i komercyjna. W tej pierwszej można tworzyć darmowe prezentacje bez dostępu do niektórych funkcji. Za opcję komercyjną trzeba zapłacić, zyskując wszystkie opcje dostępne przy tworzeniu prezentacji Prezi.

3 zalety prezentacji Prezi

  • Jedną z zalet programu jest możliwość jej jednoczesnego współtworzenia za pośrednictwem Internetu. Jedynym warunkiem jest wysłanie danej osobie zaproszenia. Przydaje się ona szczególnie przy pracach zespołowych, które chcemy lub musimy wykonywać zdalnie.
  • Kolejną zaletą prezentacji Prezi jest możliwość kilkukrotnego wykorzystywania danego obiektu, dzięki technice nanoszenia na niego ramek (widocznych oraz ukrytych). Efektem będzie uzyskanie konkretnej ścieżki ruchu.
  • Najważniejszą kartą przetargową programu Prezi było wykorzystanie efektu przybliżenia, który pozwala na prezentowanie treści w trybie złożonej mapy, której elementy można przybliżać i oddalać, w celu uzyskania pełnego widoku. Obecnie PowerPoint także wykorzystuje omawiany efekt, dlatego program Prezi stracił swój najważniejszy atut.

Walory prezentacji PowerPoint

PowerPoint to program który wydaje się nie mieć tajemnic. Jego obsługi zaczynamy uczyć się już w szkole podstawowej. Tak naprawdę, nieświadomie trywializujemy program Microsoftu. Oferuje on bowiem znacznie więcej możliwości, niż przypuszczamy, a wśród nich m.in.:

  • Liczne efekty wejścia, wyjścia, wyróżnienia oraz ścieżki ruchu.
  • Niezliczone możliwości zmian kolorów i kształtów obiektów.
  • Wstawianie dodatkowych elementów, które urozmaicają prezentację, np.: dźwięków czy podkładu lektorskiego wraz z ich edycją.
  • Dodawanie notatek do prezentacji multimedialnej.
  • Wstawianie trójwymiarowych animacji, które przykuwają uwagę odbiorców.
  • Zapewnienie efektu płynnej zmiany przejścia – Morph.

Żeby omówić wszystkie zalety PowerPoint potrzeba osobnego artykułu, dlatego skoncentrujemy się tylko na jednym z niedawno dodanych efektów, mianowicie przybliżeniu – Zoom. Zostało ono wprowadzone do PowerPoint w celu obrony przed atakującą konkurencją. Udało się! Obecnie możemy już budować slajdy zbiorcze, których elementy dowolnie przybliżamy, tworząc mapę nawigacyjną. Dzięki temu zyskujemy szerszy pogląd omawianego zagadnienia.

Krótkie porównanie PowerPoint i Prezi

Program Prezi oferuje:

  • możliwość nawigacji nieliniowej,
  • układ mapy,
  • jednoczesną edycję za pomocą Internetu,
  • ograniczone opcje wydruku.

PowerPoint zapewnia:

  • możliwość tworzenia prezentacji liniowych i nieliniowych,
  • układ mapy lub wielu slajdów oraz opcje mieszane,
  • konieczność posiadania dostępu do aplikacji programu PowerPoint,
  • dużo możliwości drukowania.

Po przeanalizowaniu konkurencyjnego programu Prezi wyraźnie widać, że PowerPoint nadal jest bezsprzecznym zwycięzcą. Po dodaniu przez programistów funkcji Zoom i Morph można w nim wykonać niemal każdą prezentację multimedialną. Po pierwsze jest powszechnie dostępny. Po drugie znany i intuicyjny w obsłudze. Trzecią zaletą jest jego ciągła aktualizacja i doskonalenie, co czyni go odpornym na nowo powstające, konkurencyjne programy. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z programu Prezi. Świetnie sprawdzi się on w sytuacjach, kiedy potrzebujemy szybko stworzyć niewielką, mocno graficzną prezentację, którą chcemy udostępnić za pośrednictwem Internetu.

Potrzebujesz nieszablonowej prezentacji multimedialnej PowerPoint? Skontaktuj się z nami!

Kontakt