Animacje w prezentacjach multimedialnych – czy warto? Jak je robić?

Czasy, kiedy na slajdzie wystarczało umieścić tekst i korespondującą z nim grafikę, by zachwycić odbiorców, bezpowrotnie minęły. Dzisiejszą publiczność coraz trudniej zadowolić. Dlatego podczas tworzenia prezentacji multimedialnej warto do maksimum wykorzystać możliwości, jakie daje program PowerPoint. Co można osiągnąć dzięki zastosowaniu animacji? Jakie efekty i kiedy wybrać?

Animacje w prezentacjach multimedialnych – dlaczego warto je stosować? 3 najważniejsze korzyści

PowerPoint to najczęściej wybierany program do tworzenia prezentacji multimedialnych. Jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze, a rozbudowana baza wiedzy pozwala szybko rozwiązać ewentualne problemy, które pojawiają się na drodze do uzyskania idealnego pokazu slajdów. Na tym jednak nie koniec. Użytkownicy cenią również oprogramowanie od Microsoftu za rozbudowane możliwości projektowe.

Wśród dostępnych w programie PowerPoint opcji na szczególne wyróżnienie zasługują animacje. Odpowiednio dobrane i zastosowane sprawiają, że prezentacja multimedialna ożywa i ze statycznego pokazu zmienia się w dynamiczną historię, która działa na publiczność jak magnes. Jakie są najważniejsze korzyści z zastosowania animacji w pokazie slajdów?

Animacje w prezentacji multimedialnej:

  • angażują odbiorców – obiekty wprowadzone w ruch ożywiają przekaz i budzą ciekawość publiczności. Sprawiają, że z większym zaangażowaniem uczestniczy ona w wystąpieniu i śledzi poszczególne slajdy,
  • utrzymują zainteresowanie i uwagę widzów – największym wrogiem każdego prelegenta jest czas. Wraz z jego upływem publiczność stopniowo traci zainteresowanie omawianą tematyką. Problem ten – przynajmniej częściowo – pozwalają rozwiązać animacje. Umiejętnie zastosowane utrzymują uwagę słuchaczy,
  • sprawiają, że przekazywane informacje lepiej zapadają w pamięć – zastosowanie animacji w prezentacji multimedialnej angażuje u odbiorców dodatkowy zmysł – wzrok, co ułatwia zapamiętywanie przekazywanych przez prelegenta słów. Dzięki animacjom nawet najtrudniejsze kwestie można zaprezentować słuchaczom w ciekawy i przystępny sposób.

Odpowiednio dobrane i zastosowane animacje urozmaicają prezentację multimedialną i dodają jej dynamizmu. Sprawiają, że odbiorcy treści nie nudzą się i mają poczucie dobrze spędzonego czasu. Co więcej, dzięki animacjom przekazywane informacje zostają z nimi na dłużej, co przekłada się na pozytywny odbiór całego wystąpienia.

Jak dopasować animacje do prezentacji multimedialnej? Użyteczne wskazówki.

Program PowerPoint daje szerokie możliwości wprowadzenia ruchu do prezentacji multimedialnej. Animować można zarówno elementy graficzne, jak i tekst, a nawet całe slajdy, wykorzystując efekty z czterech podstawowych kategorii: wejścia, wyjścia, wyróżnienia oraz ścieżki ruchu.

Żeby jednak wprowadzony ruch urozmaicał prezentację multimedialną i przyciągał uwagę odbiorców, należy go umiejętnie stosować. Oto najważniejsze wskazówki, jak wykorzystać animacje, aby stworzyć dynamiczny, a zarazem atrakcyjny w odbiorze pokaz slajdów.

  1. Umiar to podstawa. Zbyt duża ilość animacji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast angażować uwagę odbiorców, rozprasza. Dlatego ruch należy wprowadzać z umiarem. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dodanie animacji do elementów wizualnych lub tekstowych, które zawierają istotne informacje, pozwalające zrozumieć omawianą problematykę.
  2. Spójność w cenie. Wybierz jeden lub maksymalnie dwa efekty, które będziesz stosować przez całą prezentację multimedialną. Pierwszy może akcentować przejścia pomiędzy poszczególnymi slajdami, drugi natomiast – podkreślać ważne informacje.
  3. Czas trwania animacji ma znaczenie. Jeśli poszczególne obiekty będą pojawiać się zbyt wolno, nie wprowadzą dynamizmu. Jeśli zbyt szybko, odbiorcy mogą nie nadążać za przekazywanymi informacjami.

Prezentację multimedialną można urozmaicić na wiele sposobów. Jednym z nich są animacje. Nie tylko wprowadzają dynamizm, ale również angażują odbiorców i ułatwiają utrzymanie ich zainteresowania przez cały pokaz slajdów. Muszą być jednak stosowane według pewnych zasad. Jeśli nie wiesz, co możesz zrobić, aby wyróżnić swoje wystąpienie, skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy. Stworzymy dla Ciebie wyjątkową prezentację multimedialną, dzięki której zrealizujesz obrane cele.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!