Video w prezentacji PowerPoint

Prezentacja PowerPoint zawierająca tylko tekst jest nudna i trudna do przyswojenia, dlatego treści należy uprosić i zobrazować je właściwym zdjęciem lub ilustracją. Jeżeli dodatkowo wprowadzimy ruch w postaci animacji – wjazdu lub pojawiania się elementów na slajdzie, prezentacja stanie się bardziej atrakcyjna dla odbiorcy. Czy możemy zrobić coś jeszcze by naszą prezentację wynieść na wyższy poziom?

Tak!!! Wystarczy zdjęcia zastąpić ich ruchomą wersją, czyli klipami video. To filmy video są najbardziej atrakcyjne dla naszego oka, a odpowiednie ich zastosowanie w prezentacji PowerPoint przyniesie spektakularne efekty.

Tekst → zdjęcie → klip video :-)

Nikt nie lubi slajdów zawierających duże obszary tekstu. Czytając tekst, np. „Biały kot w okularach i ubranku w kratę ogląda prezentację na tablecie” w myślach wizualizujemy go przetwarzając na obrazy. Prezentacja powinna upraszczać ten proces, od razu pokazując właściwy obraz.

kot 03 e1576161251793

Biały kot w okularach i ubranku w kratę ogląda prezentację na tablecie.

Z prezentacji przeładowanej tekstem, odbiorcy zapamiętają 10-15% informacji.

Obraz zastępujący tekst, zostanie lepiej zapamiętany przez odbiorców. Zdjęcie zastąpione ruchomym obrazem zwiększy atrakcyjność i odbiór prezentacji.

Jak video poprawia dynamikę prezentacji?

Stosując animacje wejścia i wyjścia elementów na slajd, wprowadzamy ruch tylko w momencie zmiany slajdu. W trakcie omawiania danego zagadnienia, najczęściej obraz na slajdzie jest już statyczny. Gdy omawiamy slajd przez kilkadziesiąt sekund, i nic nie dzieje się w warstwie wizualnej, prezentacja staje się mało interesująca.

Ruch i dynamika prezentowanych treści jest istotna dla całości pokazu. Dzięki niej i odpowiednim animacjom można zwrócić uwagę odbiorcy i zatrzymać ją na dłużej. Stosując ruchome obrazy zwiększymy zainteresowanie osób oglądających prezentację. Odpowiednio przygotowana prezentacja z klipami video, wizualnie będzie zbliżona do tego co oglądamy w telewizji, np. programu informacyjnego czy reklamy TV. A to najbardziej dynamiczna i atrakcyjna forma przekazu informacji.

Video w prezentacji PowerPoint – skąd brać fragmenty filmowe?

Przygotowując procesjonalną prezentację, musimy bazować na legalnych materiałach. Możemy przygotować je samodzielnie, wykonując odpowiednie ujęcie filmowe, zdjęcia czy ilustracje, ale to rozwiązanie jest bardzo czasochłonne i wymaga od autora dodatkowych umiejętności oraz sprzętu.

Możemy też takie elementy graficzne kupić z tkz. banków zdjęć. Do najpopularniejszych należą: shutterstock.com. istockphoto.com, stock.adobe.com. Podobnie jak kupujemy fotografie do prezentacji, możemy też kupić klipy filmowe. Tu należy wskazać shutterstock.com czy videohive.net. Nie jest to oczywiście tanie rozwiązanie, bo za jeden klik zapłacimy kilkanaście dolarów, ale profesjonalne ujęcia filmowe znacznie podniosą jakość naszej prezentacji.

Jak ustawić auto odtwarzanie i niekończącą się pętlę?

Jeżeli już kupiliśmy odpowiednie materiały video, może je teraz dodać do wybranego slajdu. Możemy to zrobić przechodząc do karty 1 [Wstawianie] i wybierając opcję 2 [Wideo] 3 [To urządzenie…]

Video w PowerPoint

lub prościej, przeciągając (metodą Drag’n’Drop) klip w obszar slajdu.

Klip możemy ustawić niejako w tle na całym obszarze slajdu lub tylko w jego części. Teraz powinniśmy zadbać o jego poprawne uruchamianie i odtwarzanie. Ponieważ klip stanowi tło do prezentowanych treści, powinien uruchamiać się automatycznie i w tkz. pętli, czyli po wyczerpaniu całej długości klipu, powinien automatycznie wrócić do swojego początku i odtworzyć się ponownie. Aby to osiągnąć zaznaczamy na slajdzie wstawiony klip filmowy i przechodzimy do karty 4[Odtwarzanie], tu wybieramy opcję 5[Rozpocznij] Automatycznie i zaczynamy pole 6[W pętli do zatrzymania].

Jak ustawić pętlę video w PowerPoint

Jeżeli na slajdzie są już wstawione jakieś animacje, powinniśmy się upewnić, że start klipu filmowego jest ustawiony jako pierwszy w kolejności. Przechodzimy zatem do karty 1[Animacje] i wyświetlamy 2[Okienko animacji]. Opcje klipu filmowego przeciągamy na samą górę 3listy animacji i ustawiamy parametr 4[Rozpocznij z poprzednim].

Video w PowerPoint

Teraz możemy przetestować slajd i sprawdzić czy klip filmowy uruchamia się automatycznie i odtwarza w pętli.

Płynna pętla video – dwa ujęcia w jednym klipie

Ustawiając odtwarzanie w pętli, w większości przypadków zauważalny będzie przeskok filmu między ostatnim i pierwszym jego kadrem. Aby tego uniknąć najprostszym rozwiązaniem jest zmontowanie klipu składającego się z dwóch różnych ujęć. Wówczas na końcu klipu przeskok nastąpi między ostatnim kadrem ujęcia drugiego i pierwszym kadrem ujęcie pierwszego. Będzie to wyglądać bardziej naturalnie i nie będzie raziło odbiorcy.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022


Kurs PowerPoint

Właściwe połączenie materiału video z szatą graficzną prezentacji

Wykorzystując materiały video w prezentacji należy zadbać o ich właściwe połączenie z treścią prezentowaną na slajdzie. Tu powinniśmy zastosować półprzezroczyste kształty i aple. Takie rozwiązanie nada prezentacji telewizyjnego wyglądu i charakteru, jednocześnie zapewniając właściwą czytelność tekstu.

Poniżej przedstawiam przykład prezentacji PowerPoint z elementami video. Prezentację przygotowaliśmy dla Klienta związanego z różnymi dyscyplinami sportowymi. W tej realizacji zastąpiliśmy statyczne zdjęcia właśnie ujęciami video, co znacznie podniosło atrakcyjności i poziom prezentacji.

Chronimy dane naszych Klientów, więc treść w prezentacji została zaszyfrowana.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!