Prezentacja multimedialna online

Prezentacja multimedialna online – jak zrobić dobre wrażenie przez internet?

Upowszechnienie się pracy zdalnej sprawiło, że coraz więcej wystąpień z prezentacjami multimedialnymi w tle odbywa się przez internet. Stanowi to spore wyzwanie dla osób, które przywykły do dotychczasowej rzeczywistości i prelekcji w pomieszczeniach wypełnionych publicznością. Jak zatem przygotować prezentację multimedialną online i zrobić dobre wrażenie przez internet?

Prezentacja multimedialna online – podstawowe zasady tworzenia

Wystąpienia online rządzą się swoimi prawami, co jednak nie oznacza, że nie można się do nich odpowiednio przygotować. Jeśli prezentacja multimedialna ma stanowić wsparcie, a nie przeszkodę, należy zadbać o kilka szczegółów.

O tym, jak stworzyć idealny pokaz slajdów, napisano już wiele. Podczas projektowania prezentacji multimedialnych online obowiązują te same zasady co w przypadku standardowych pokazów. A więc:

  • im mniej tekstu, tym lepiej – bezwzględnie należy unikać ścian tekstu. Nigdy nie prezentują się dobrze i zniechęcają publiczność do lektury, nawet jeśli temat jest pasjonujący. Żeby urozmaicić treść, warto stosować wypunktowania lub infografiki,
  • spójna szata graficzna to podstawa – brak motywu przewodniego oraz zastosowanie różnych fontów, efektów czy też ikon szkodzi. Sprawia, że prezentacja multimedialna jest niespójna. Tymczasem brak logiki szybko męczy odbiorców i odwraca uwagę od istotnych kwestii. Dlatego warto zadbać o to, aby wszystkie slajdy miały wspólny wyróżnik,
  • umiar w kolorystyce wskazany – 2-3 kolory w prezentacji multimedialnej w zupełności wystarczą. Jeden z nich powinien dominować, drugi go uzupełniać, a ewentualny trzeci – służyć jako akcent. Żeby odpowiednio dobrać barwy, warto skorzystać z gotowych palet kolorystycznych. W Internecie znaleźć można szereg narzędzi, które pozwalają tak dopasować kolory, aby dobrze się ze sobą komponowały,
  • wykorzystanie zdjęć, infografik i ikon się opłaca – jeden obraz jest w stanie wyrazić więcej niż setki słów. Odpowiednio dobrane zdjęcie czy też ikona wzbudzi ciekawość i zapadnie w pamięć odbiorcom. Natomiast infografika świetnie podsumuje prezentowane treści.

Niezależnie od tego, jaką formę przybierze Twoje wystąpienie, przygotowanie prezentacji multimedialnej to wymagające zadanie. Nie musisz jednak robić tego na własną rękę. Wystarczy, że zlecisz zadanie specjalistom, a oni zajmą się wszelkimi szczegółami. Zadbają o to, aby pokaz slajdów nie tylko świetnie wyglądał, ale i zapadł w pamięci odbiorców.

O czym pamiętać przy tworzeniu prezentacji multimedialnej online?

Prezentacja multimedialna online musi mieć swoją wyraźną strukturę. Poszczególne slajdy muszą mieć swoją ważność – jedne będą tytułowymi, inne podrzędnymi, a jeszcze inne będą służyć rozwinięciu danego zagadnienia. Należy je również podzielić na sekcje, co jest szczególnie istotne w przypadku długich wystąpień. Co więcej, pokaz musi mieć swój wyraźny początek i koniec, co ułatwi publiczności jego odbiór.

Istotne jest także to, aby zamieszczane zdjęcia, infografiki oraz ikony miały odpowiednią jakość. Dzięki temu będą się prawidłowo wyświetlać na urządzeniach odbiorców. Ważna jest również kolorystyka. Krzykliwe, jasne barwy szybko męczą wzrok, zwłaszcza jeśli publiczność będzie wpatrywała się w nie na małych ekranach telefonów i laptopów. Dlatego należy się ich wystrzegać.

Obok kolorystyki równie ważny jest kontrast. To on bowiem odpowiada za czytelność prezentacji multimedialnej. Nie każdy jednak jest w stanie na własną rękę ocenić ten aspekt. Na szczęście, w internecie można znaleźć specjalistyczne narzędzia, które poddają analizie relacje pomiędzy poszczególnymi kolorami. Mowa tu m.in. o Contrast Checker  lub Colour Contrast Checker.

Poprowadzenie prelekcji przez internet może się wiązać z dużym stresem. Odpowiednie przygotowanie to najlepszy sposób, by zredukować go do minimum. Prezentacja multimedialna będzie optymalnym wsparciem. Jeśli jednak nie ma czasu, by ją profesjonalnie zaprojektować, zleć to specjalistom. Dzięki temu zyskasz gwarancję najlepszych efektów.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *