Fotolia 113847700 S

Konfiguracja prezentacji

Większość przygotowywanych przez nas prezentacji realizowana jest w programie Adobe Flash lub jego nowszej wersji Adobe Animate. Rozwiązanie to mimo licznych niewątpliwych zalet posiada też pewne mankamenty. Zamawiający otrzymuje plik zamknięty i nie może samodzielnie modyfikować prezentacji. Czy można jakoś temu zaradzić ? Okazuje się, że tak.

Z naszych doświadczeń wynika, że przy zamówieniu tego typu prezentacji Klient nie oczekuje pełnej samodzielnej edycji (tak jak może to robić w Power Point), lecz chciałby mieć możliwość zmiany kolejności slajdów lub podmiany niektórych teksów w prezentacji. Dzieje się tak w sytuacji gdy prezentowane są np. dane liczbowe, które są zmienne w czasie, np. liczba pracowników firmy, lub wartość zysku w danych roku.

Często Klienci chcą mieć możliwość spersonalizowania prezentacji dla wybranych kontrahentów, np. poprzez dodanie logo i nazwy ich firmy. W prezentacji zawarta może być również oferta i kalkulacja cenowa, a wiadomo, że dla każdego kontrahenta będzie nico inna.

Aby sprostać tym wymaganiom, do prezentacji dołączany jest plik konfiguracyjny, w którym możemy zmieniać parametry slajdów:

  • wybór i kolejność slajdów,
  • czy prezentacja ma odtwarzać się automatycznie, czy ma być sterowana ręcznie,
  • głośność podkładu muzycznego,
  • włączenie / wyłączenie ścieżki lektorskiej,
  • i w końcu zmiana tekstów i wybranych grafik na slajdzie.

Plik konfiguracyjny możemy modyfikować w zwykłym notatniku systemowym.

WYBÓR I KOLEJNOŚĆ SLAJDÓW

Plik konfiguracyjny ma określoną strukturę.

Wystarczy usunąć daną linię i wskazany slajd nie wyświetli się w prezentacji. Zmieniając kolejności linii, zarządzamy kolejnością slajdów.

Kod w pliku XML

EDYCJA WYBRANYCH TEKSTÓW

Edycja tekstu w pliku XML

Slajd z wczytanym tekstem z zewnętrznego pliku

Dzięki wczytywaniu treści z pliku tekstowego możemy w łatwy sposób tworzyć dodatkowe wersje językowe, lub personalizować ofertę przedstawioną w prezentacji.

To rozwiązanie doskonale sprawdziło się w prezentacji CoBouw.

Wartości liczbowe i dane wejściowe do slajdów również mogą być wczytywane z pliku tekstowego.

Zmiana danych w tabeli automatycznie aktualizuje wykres i długość poszczególny słupków.

Dane liczbowe zawarte w pliku XML

Slajd z wczytanymi wartościami z pliku XML

Slajd z wczytanymi wartościami z pliku XML

EDYCJA WYBRANYCH GRAFIK

Analogicznie postępujemy przy podmianie grafik wyświetlanych na slajdzie:

Wskazanie pliku graficznego w kodzie XML

W opisanym przypadku, Klient kieruje swoją ofertę do wielu klubów piłkarskich, a dzięki takiemu rozwiązaniu, może w łatwy sposób na slajdzie umieścić właściwe logo.

Slajd z wczytanym plikiem graficznym

Powyższe rozwiązania są zazwyczaj wystarczające, by uzyskać profesjonalną prezentację, jednocześnie nie blokując zamawiającemu możliwości edycji i konfiguracji wybranych parametrów.

W wyjątkowych sytuacjach Klient może mieć potrzebę pełniejszego zarządzania treściami w całej prezentacji. Do tego opracowaliśmy system CMS, działający on-line, który pozwala w pełni modyfikować slajdy i tworzyć wiele wersji tej samej prezentacji.

Przeczytasz o tym więcej w artykule CMS dla prezentacji Flash.