Jak umieścić prezentację na stronie www

W tym artykule opiszę kilka najpopularniejszych sposobów by umieścić prezentację PowerPoint na stronie www. Omówimy osadzenie prezentacji interaktywnej, w której użytkownik samodzielnie przełącza slajdy, w formie automatycznego filmu, oraz statyczne wersje w PDF i galerii zdjęć. Każda z przedstawionych metod ma swoje zalety i wady, zapoznaj się z nimi i sam zdecyduj, która jest dla ciebie najodpowiedniejsza. Zaczynamy!

Na wstępie wprowadzimy podział metod na takie, gdzie:

  1. internauta sam przełącza kolejne slajdy, a prezentacja nie traci swoich funkcjonalności i animacji – do tej grupy zaliczymy udostępnianie PowerPoint-a poprzez chmurę OneDrive oraz konwersję prezentacji przez aplikację Google Slides,
  2. statyczne wersje prezentacji, bez animacji – czyli eksport prezentacji do pliku PDF lub zapisanie slajdów jako statyczne obrazy,
  3. pokaz jest automatyczny, w formie klipu wideo z podkładem muzycznym, gdzie internauta nie może samodzielnie przełączać slajdów.

1. Umieszczenie pliku PPTX na stronie www poprzez chmurę OneDrive

PowerPoint daje możliwość udostępniania prezentacji on-line, oraz wygenerowanie kodu HTML do osadzenia prezentacji na dowolnej stronie www lub blogu. Musisz posiadać aktywne konto w usłudze Microsoft OneDrive i postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Zaloguj się do aplikacji PowerPoint on-line: https://www.office.com/launch/powerpoint?auth=1
  2. Za pomocą przycisku [Przekaż i otwórz…] zaimportuj istniejącą prezentację,
  3. Następnie przejdź do zakładki [Plik] → [Udostępnij] → [Osadź] i kliknij opcję [Generuj].
  4. Po chwili powinno wyświetlić się okienko, w którym po zdefiniowaniu rozmiaru prezentacji będziemy mogli pobrać gotowy kod HTML do osadzenia prezentacji na naszej stronie www.

Zobacz instrukcję:

Po umieszczeniu kodu HTML na właściwej stronie www, uzyskujemy efekt jak poniżej:

Należy zwrócić uwagę, iż w trakcie importu prezentacji część animacji będzie zmieniona lub utracona, gdyż wersja PowerPoint-a działającego przez przeglądarkę ma nieco okrojone funkcje i możliwości.

Największym minusem tego rozwiązania jest to, że prezentacja jest dostępna dla wszystkich w wersji edytowalnej. Każdy internauta przy pomocy przycisku [Menu] na dolnej belce playera, może pobrać i edytować naszą prezentację – co oczywiście nie jest dla nas korzystne.

2. Konwersja do Google Slides

Google Slides jest odpowiednikiem PowerPoint-a ale dostarczanym przez firmę Google. Sposób postępowania jest bardzo zbliżony jak poprzednim przypadku.

  1. Zaloguj się do aplikacji Google Slides: https://docs.google.com/presentation/,
  2. Kliknij [Plik] → [Importuj slajdy] → [Prześlij] i wybierz z dysku komputera prezentację,
  3. Wybierz, które slajdy chcesz zaimportować i potwierdź klikając [Importuj slajdy],
  4. Po załadowaniu slajdów, kliknij [Plik] [Opublikuj w internecie] następnie kliknij [Umieść]
  5. Wybierz wielkość slajdów i kliknij przycisk [Opublikuj], potwierdź swój wybór przyciskiem [OK]
  6. Na koniec skopuj wygenerowany kod HTML

Zobacz instrukcję:

Po umieszczeniu kodu HTML na właściwej stronie www, efekt powinien być jak poniżej:

Podobnie jak Microsoft OneDrive, Google Slides również wprowadza pewne zmiany w prezentacji, spowodowane ograniczeniami aplikacji. Zmianie mogą ulec czcionki i animacje. Należy więc sprawdzić wszystkie slajdy i wprowadzić niezbędne korekty.

3. Galeria zdjęć / slajdów

Jeżeli nie zależy ci na animacjach z prezentacji, a chcesz przekazać tylko treść i wygląd slajdów, dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie slajdów jako obrazów.

W tym celu uruchom prezentację w PowerPoint i przejdź do zakładki [Plik]→ [Eksportuj]→ [Zmień typ pliku] i wybierz [Format JPEG (*.jpg)]. Następnie kliknij [Zapisz jako] oraz wskaż miejsce w którym zapiszesz wygenerowane obrazy slajdów. Po kliknięciu [Zapisz] zostanie wyświetlony dodatkowy komunikat „Które slajdy chcesz wyeksportować?”. Wybierz [Każdy slajd].

Zobacz instrukcję:

Prezentacja została wyeksportowana jako seria obrazów, które możesz umieścić na swojej stronie www.

Przykład takiej galerii znajdziesz poniżej:

Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym umieszczenie prezentacji na stronie www, jest jej wyeksportowanie do pliku PDF. Taka wersja prezentacji nie zawiera animacji, a sam plik PDF jest bardzo powszechny i popularny w zastosowaniach internetowych.

Podobnie jak w punkcie 3, uruchom prezentację w programie PowerPoint i przejdź do [Plik]→ [Eksportuj] i wybierz [Utwórz plik PDF/XPS]. Wskaż miejsce w którym chcesz zapisać prezentację i potwierdź przyciskiem [Publikuj].

Zobacz instrukcję:

Tak wygenerowany plik wgraj na serwer obsługujący twoją stronę www. Teraz możesz podlinkować ten plik w treści artykułu, lub dodając specjalny przycisk otwierający prezentację. Tworząc link ustaw by plik otwierał się w nowym oknie przeglądarki.

Tekst otwierający prezentację PDF

5. Eksport prezentacji jako klipu wideo

Na koniec opiszę metodę polegającą na wyeksportowaniu prezentacji jako pliku wideo. W tym przypadku, wszystkie animacje będą zachowane i będą odtwarzane automatycznie. Internauta nie będzie mógł samodzielnie przełączać slajdów, dlatego należy odpowiednio dopasować czas wyświetlania każdego slajdu tak by oglądający zdążył przeczytać wyświetlaną treść.

W PowerPoint możesz ustalić czas wyświetlania slajdu indywidualnie dla każdego slajdu lub taki sam dla wszystkich slajdów. Opisałem to zagadnienie w artykule: Jak ustawić czas trwania slajdu?

Ta forma osadzenia prezentacji na stronie internetowej sprawdza się, gdy na slajdach jest mało tekstów. Wówczas pokaz zachowuje właściwą dynamikę i płynnie przechodzi między slajdami. Jeżeli do prezentacji dodamy podkład muzyczny to efekt będzie bardzo atrakcyjny dla widza.

Aby wyeksportować prezentację jako plik wideo, przejdź do zakładki [Plik]→ [Eksportuj] → [Utwórz wideo]. Możesz tu określić dodatkowe parametry eksportu. Na koniec kliknij przycisk [Utwórz klip video] i wskaż miejsce, gdzie chcesz zapisać plik. Eksport może zająć kilka minut w zależności od długości prezentacji i możliwości twojego komputera.

Zobacz instrukcję:

W przypadku bardziej złożonych animacji i przejść między slajdami, mogą wystąpić pewne niedoskonałości. Czasami możemy zaobserwować przeskoki, szarpanie i brak płynności animacji.

Jeżeli zależy nam na idealnym odwzorowaniu ruchu i animacji, najlepiej skorzystać z zewnętrznych programów do nagrywania ekranu np. OBS Studio. Wówczas po włączeniu nagrywania ekranu komputera, uruchamiamy pokaz slajdów i nagrywamy prezentację. Warto również taki wyeksportowany film poddać obróbce w programie do montażu wideo, wycinając niepotrzebne fragmenty.

Gotowy plik wideo, możemy umieścić na serwerze obsługującym naszą stronę www, lub skorzystać z zewnętrznych serwisów takich jak YouTube czy Vimeo. Efekt końcowy wygląda tak:

Podsumowanie

Mamy kilka możliwości by umieścić slajdy PowerPoint na stronie www. Każda z metod ma swoje zalety ale też i wady.

Jeżeli nie zależy ci na multimedialnym pokazie z animacjami, najlepiej wybrać plik PDF lub galerię zdjęć. Jest najszybszy i najłatwiejszy sposób publikacji prezentacji na stronie www.

W przypadku gdy prezentacja ma charakter reklamowy, a slajdy nie są przeładowane tekstami, dobrze sprawdzi się klip wideo z podkładem muzycznym.

Wersja, w której internauta może samodzielnie przełączać slajdy i zachowane są animacje i przejścia między slajdami, wymaga wykorzystania OneDrive lub Google Slides. Tu największą (w mojej ocenie) wadą jest udostępnianie edytowalnej i otwartej wersji prezentacji.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!