Zastosowanie AI (sztucznej inteligencji) w prezentacjach multimedialnych
Od momentu, gdy rozwój sztucznej inteligencji mocno przyspieszył, obserwować możemy istotne zmiany w wielu branżach i obszarach życia. Odpowiadają za to przede wszystkim udostępniane narzędzia AI, takie jak ChatGPT. Wykorzystać można je także do tworzenia prezentacji multimedialnych. Przyjrzyjmy się temu, w czym dokładnie mogą pomóc i jaki mają wpływ na cały proces twórczy.
Prezentacje multimedialne a AI – przykłady użycia sztucznej inteligencji
O tym, w jakim zakresie użyjesz omawianej technologii, decydujesz Ty. Możesz potraktować ją jako element pomocniczy, który przyspieszy zarówno samo planowanie prezentacji, jak i jej wykonanie, bądź też zdać się na nią całkowicie. Żeby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych możliwości AI pod kątem projektowania prezentacji.
Generowanie struktury prezentacji – szybki początek dzięki AI
Opracowanie planu prezentacji multimedialnej to często najtrudniejsze zadanie, które zabiera najwięcej czasu. Pod uwagę musisz wziąć tematykę, specyfikę poruszanych zagadnień, grupę docelową i wiele innych kwestii, które wpłyną na ostateczny kształt projektu.
Takie narzędzia jak ChatGPT mogą pomóc Ci w podjęciu ważnych decyzji na tym etapie lub stać się inspiracją do stworzenia tytułów konkretnych slajdów, scenariusza, spisu treści, czy też layoutu. Co więcej, AI podpowie Ci także konkretne zagadnienia. Wskaże, o czym należy wspomnieć i co zaakcentować, by przekaz trafił do odbiorców.
Czy warto zlecić sztucznej inteligencji przygotowanie treści do prezentacji?
Wyznaczenie kierunku, w którym powinna pójść prezentacja, można uznać za niewielkie wsparcie, które nie odbiera Ci kontroli nad całym procesem. Nieco inaczej wygląda to w przypadku generowania przez AI treści całej prezentacji. W tym przypadku warto opisać dwa podejścia.
- Pierwsze, bardziej zachowawcze, polega na generowaniu konspektu, na podstawie którego łatwiej i szybciej można stworzyć właściwy tekst prezentacji. Rozmaite chaty AI świetnie sprawdzają się też do ustalania narracji i wyłapywania słów kluczy, wokół których zostanie zbudowany przekaz.
- Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby kazać AI przygotować wszystkie teksty, które znajdą się na slajdach i w prelekcji. Wystarczy stworzyć odpowiedni prompt, w którym nakreślisz tematykę i wskażesz, czego oczekujesz. Warto jednak te treści przejrzeć i zweryfikować, zwłaszcza gdy zawierają jakieś dane lub cytaty. Sztuczna inteligencja nadal miewa problemy z tego typu informacjami, a gdy nie może ich znaleźć, po prostu zmyśla, korzystając z innych wiadomości.
Zdjęcia, wideo i lektor z AI, czyli dodatki do prezentacji multimedialnej
Narzędzia sztucznej inteligencji pozwalają na pracę nie tylko z tekstem, ale także z innymi, równie ważnymi elementami każdej prezentacji. I to właśnie w ich przypadku można poczuć pełen potencjał AI.
- Doskonale widać to na przykład zdjęć. W sieci znajdziesz takie programy jak Midjourney, OpenArt, czy DaVinci AI, które w kilka chwil wygenerują zdjęcia do prezentacji. Z jednej strony oszczędzasz mnóstwo czasu, a z drugiej unikasz problemów związanych z prawami autorskimi do konkretnych grafik. Dzięki temu możesz umieszczać je na slajdach bez obawy o łamanie przepisów.
Tworzenie zdjęć to jednak nie wszystko! Narzędzia AI umożliwiają również ich retusz i edycję – jesteś w stanie dowolnie usuwać wskazane elementy z ilustracji, zmieniać je i upiększać.
- Jeżeli chcesz zdynamizować prezentację, pomyśl o materiałach wideo. Zwłaszcza że w sieci da się znaleźć wiele programów, które tworzą je poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Przykłady? Runway ML, Descript, Captions AI. Dobrym pomysłem okaże się również wygenerowanie filmu z posiadanych zdjęć (własnych bądź stworzonych przez AI).
- Obecnie istnieje sporo narzędzi do automatycznego generowania głosu lektorskiego na podstawie przesłanego tekstu (Artlist, HeyGen). Są one znacznie bardziej zaawansowane niż doskonale znany syntezator Ivona. Możesz wybierać spośród wielu języków, czy też głosów z podziałem na męskie, żeńskie, dziecięce. Dzięki temu szybko przygotujesz prezentację z lektorem. Podobnie wygląda sprawa z podkładami muzycznymi.
Sztuczna inteligencja może wydatnie pomóc zarówno na etapie planowania prezentacji, jak i jej tworzenia. Do dyspozycji masz mnóstwo opcji, które wykorzystasz do generowania poszczególnych elementów, tekstów i ozdobników. A jeśli zależy Ci na czasie, istnieje możliwość zaprojektowania całej prezentacji od podstaw. Wystarczy uruchomić takie programy jak CoPilot lub gamma.ap, wpisać polecenie „wygeneruj dwudziestoslajdową prezentację na temat…” i gotowe.
Sztuczna inteligencja nadal ma jednak pewne ograniczenia, dlatego w przypadku profesjonalnych prezentacji biznesowych warto wciąż polegać na doświadczeniu prawdziwych twórców, którzy powinni czuwać nad całym procesem i wykorzystywać wybrane moduły AI tylko tam, gdzie jest to uzasadnione.