Usuwanie tła z obrazka w PowerPoint
Tworząc prezentację w PowerPoint powinniśmy zadbać o właściwą estetykę i wygląd slajdów. To co znacząco wpływa na jakość prezentacji to wstawiane zdjęcia. Aby zdjęcia wyglądały profesjonalnie, powinniśmy usunąć z nich niepotrzebne i rozpraszające elementy tła. W tym artykule pokażę wam dwie metody na usuwanie tła z obrazka.
Jak usunąć tło z obrazka w PowerPoint
W PowerPoint mamy do dyspozycji narzędzie, które niemalże automatycznie usuwa tło z obrazka. Wystarczy, że zaznaczymy zdjęcie 1, przejdziemy do zakładki [Format obrazu] 2 i wybierzemy narzędzie [Usuń tło] 3.
PowerPoint analizując między innymi kontrast zdjęcia, zaznaczy obszary do usunięcia. Teraz przy pomocy opcji oznaczania obszarów do zachowania / usunięcia 4, możemy wprowadzić korekty do tego co program wybrał automatycznie.
Następnie klikamy [Zachowaj zmiany] 5 i gotowe.
To rozwiązanie sprawdza się, gdy obiekt na zdjęciu zdecydowanie różni się kolorem lub kontrastem od tła. Są jednak sytuacje gdy ta rozwiązanie zawodzi i wówczas możemy skorzystać z innej, manualnej metody.
Usuwanie tła z obrazka za pomocą tkz. maski
Profesjonalne programy do obróbki graficznej, takie jak Photoshop czy Illustrator, wykorzystują efekt maski do wycinania obiektów ze zdjęć.
Co to jest maska?
Najprościej rzecz ujmując, maska to obszar / kształt, przez który patrzymy na zdjęcie, tak jakbyśmy patrzyli przez dziurkę od klucza. Obszary, które znajdą się poza tym kształtem / dziurką będą niewidoczne.
Wykorzystując to rozwiązanie, wystarczy „dziurce od klucza” nadać właściwy kształt.
Podobne rozwiązanie możemy zastosować bezpośrednio w PowerPoint. Nie będzie to tak doskonałe i precyzyjne ja w profesjonalnych programach, ale jak się za chwile przekonacie, efekt jest co najmniej zadowalający.
Rysowanie maski
Najpierw musimy odrysować kształt interesującego nas elementu. Dla wygody i większej precyzji powiększam widok slajdu, tak by obiekt wypełniał prawie cały ekran. W trakcie rysowania nie będę miał możliwości zmiany położenia, czy przybliżenia slajdu.
Teraz w zakładce [Wstawianie] 1 -> [Kształt] 2 wybieram narzędzie [Dowolny kształt] 3 i kolejnymi kliknięciami obrysowuję 4 opakowanie z kosmetykiem.
W efekcie powinienem uzyskać kształt zbliżony do widocznego na zdjęciu flakonu.
Jeżeli kształt wymaga korekty, mogę skorzystać z opcji edycji punktów. Powiększam maksymalnie widok slajdu, klikam na kształcie prawym klawiszem myszki i wybieram opcję [Edytuj punkty] 5. Teraz mogę przesuwać, dodawać i usuwać punkty 6. Mogę również ustawić krzywiznę segmentu, czyli linii/krawędzi między dwoma punktami.
W ten sposób mogę idealnie dopasować kształt do obrysowywanego obiektu.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym
VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022
Wypełnianie maski zdjęciem
Teraz zaznaczam zdjęcie, kopiuje je do schowka [CTRL+C], i usuwam ze slajdu [Delete].
Następnie zaznaczam kształt i klikając prawym klawiszem otwieram boczny panel [Formatowanie kształtu] 1. W pierwszej kolejności wyłączam linię konturu 2, a następnie wybieram wypełnienie obrazem 3 ze schowka 4.
Zdjęcie zostało wstawione w kształt, ale jego proporcje są skrzywione. Dlatego zaznaczam je 5, przechodzę do zakładki [Format obrazu] gdzie wybieram narzędzie [Przytnij] 6 oraz funkcję [Wypełnij] 7.
Proporcje zdjęcia zostały wyprostowane, ale w dalszym ciągu nie pasuje ono do kształtu, dlatego, za pomocą uchwytów widocznych w narożnikach zdjęcia 8, dopasowuję jego wielkość i położenie, tak by dobrze wypełniało obszar maski. Dla zachowania większej precyzji, w trakcie manewrowania mogę przytrzymać klawisz [alt].
Aby zakończyć edycję, klikam poza obszarem slajdu.
Efekt końcowy, jest prawie tak samo doby jak w Photoshopie. Teraz mamy już zdjęcie bez tła, i możemy je wygodnie umieścić na slajdzie, tak by dobrze komponowało się z innymi grafikami.
Podsumowanie
Wstawiając zdjęcie w prezentacji PowerPoint, w pierwszej kolejności sprawdź, czy wbudowane narzędzie do usuwania tła, da zadowalający efekt. Jeżeli usunięcie tła będzie sprawiało problemy, możesz skorzystać z alternatywnej metody, wykorzystując efekt maski.
Jak widzisz, wcale nie musisz korzystać z zewnętrznych programów by wykonać usuwanie tła z obrazka, wystarczy kilka sztuczek i trików bezpośrednio w PowerPoint.
Więcej przydatnych informacji na temat edycji zdjęć w PowerPoint, znajdziesz w artykule: Jak edytować zdjęcia w PowerPoint