Tabela w prezentacji multimedialnej

Jak uatrakcyjnić tabelę w prezentacji multimedialnej?

Tabela to chętnie wykorzystywane narzędzie w prezentacjach multimedialnych. Najczęściej służy do wizualizacji danych liczbowych i łatwego porównywania ich między sobą, ale nie tylko. Można przy jej pomocy przedstawić ofertę czy też wskazać zalety produktu. Choć jej konstruowanie wydaje się intuicyjne, uzyskany efekt często jest daleki od zamierzonego. Dlaczego? Jak uatrakcyjnić tabelę w prezentacji multimedialnej, aby świetnie wyglądała i realizowała swoje cele?

Tworzenie prezentacji multimedialnych – dlaczego warto zadbać o jakość tabel? Podstawowa zasada ich projektowania

Atrakcyjnie wyglądająca tabela przyciąga wzrok, budzi zainteresowanie i skłania do analizy zawartych w niej informacji. Uświetnią pokaz slajdów, podnosi jego rangę, a nawet jest w stanie przesądzić o tym, czy wystąpienie zrealizuje obrane cele. Tymczasem wiele osób podczas tworzenia prezentacji multimedialnych traktuje tabele po macoszemu. Nie wykorzystując potencjału dostępnych narzędzi, które skutecznie absorbują uwagę odbiorców oraz uatrakcyjniają pokaz slajdów.

Efektowna tabela może nawet skłonić publiczność do określonego działania. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, które chcą zaprojektować atrakcyjną – a przede wszystkim skuteczną w realizacji celów – prezentację multimedialną, eksperymentuje z wyglądem zamieszczanych w pokazie slajdów tabel.

Niemniej zapędy do uatrakcyjniania tabel warto już na wstępie ostudzić. Dlaczego? Granica pomiędzy tym, co stylowe a odpychające jest cienka – łatwo przesadzić z typografią, kolorystyką czy też stylami obramowań, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w projektowaniu graficznym. W efekcie stworzona tabela staje się wizualnym koszmarem, a nie elementem podnoszącym atrakcyjność i skuteczność pokazu slajdów. Jak więc zachować złoty środek?

Zasada wydaje się prosta. Tabele w prezentacjach multimedialnych należy tak projektować, aby jej przesłanie było dla odbiorców jasne i czytelne bez konieczności długotrwałego analizowania prezentowanych treści. Dlatego przy uatrakcyjnianiu tabeli lepiej zachować umiar i kierować się minimalizmem.

Tabela w prezentacji multimedialnej – jak ją uatrakcyjnić? Skuteczne triki

Umieszczane w prezentacjach multimedialnych tabele mogą nie tylko informować, ale również uatrakcyjniać wystąpienie, a nawet skłaniać odbiorców do określonego działania. Warunek jest jeden. Muszą zostać odpowiednio zaprojektowane. Większość tabel, które można zobaczyć w pokazach slajdów, jest podobna do siebie. Wynika to z braku świadomości, że można je uatrakcyjnić. Jak to zrobić? Przedstawiamy użyteczne triki, które podniosą walory wizualne tabeli.

  1. Ograniczenie ilości danych. Przed przystąpieniem do graficznego upiększania tabeli usuń wszystkie zbędne informacje, a zostaw tylko to co naprawdę istotne.
  2. Brak obramowania. Taki zabieg odciąża tabelę – sprawia, że nabiera ona lekkości. W efekcie jest łatwiejsza w odbiorze.
  3. Krawędzie komórek. Zmień grubość wewnętrznych krawędzi komórek na na ¾ lub ½ punktu. Dodatkowo zmień też ich kolor z czarnego na szary, to sprawi, że krawędzie będą tylko delikatnym dodatkiem, a nie elementem dominującym w tabeli. Dzięki cieńszym i słabiej widocznym krawędziom, prezentowane liczby i dane wyjdą na pierwszy plan.
  4. Zastosowanie kolorów. Stosuj naprzemiennie w wierszach delikatne szare tło, które ułatwi odnajdywanie wzrokiem kolejnych liczb. Intensywniejszym kolorem możesz zaakcentować istotne komórki lub ważną jedną kolumnę. Pamiętaj by stosować tylko 2 lub 3 kolory spójne z szatą graficzną całej prezentacji. Większa liczba intensywnych kolorów pogarsza czytelność i odbiór slajdu.
  5. Pogrubiony tekst w nagłówku. Zazwyczaj w pierwszym wierszu lub w pierwszej kolumnie tabeli są zawarte nazwy poszczególnych kategorii. Warto je wyróżnić przez pogrubienie (Bold) tekstu.

Istnieje szereg trików, które pozwalają zwiększyć atrakcyjność tabeli umieszczanych w prezentacjach multimedialnych. Niestety, jeśli zostaną wykorzystane bez umiaru, mogą przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego – oszpecą pokaz slajdów i utrudnią publiczności odbiór informacji. Dlatego wykonanie tabeli – a nawet całej prezentacji multimedialnej – możesz powierzyć specjalistom. Zadbają oni nie tylko o atrakcyjność wizualną poszczególnych elementów, ale również ich czytelność.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!