Triki w PowerPoint

Przydatne triki w programie PowerPoint

Program PowerPoint to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia prezentacji multimedialnych. Jednak swoimi funkcjami może zaskoczyć nawet największych wyjadaczy. Oto przydatne triki w Power Poincie, które wyniosą Twoje slajdy na wyższy poziom.

PowerPoint wciąż na topie? Co przesądza o jego atrakcyjności?

Od powstania programu PowerPoint minęło ponad 30 lat. Mogłoby więc się wydawać, że prezentacje multimedialne wykonane za jego pomocą trącą myszką. Nic bardziej mylnego! Twórcy ustawicznie rozwijają narzędzie, dzięki czemu cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Użytkownicy cenią program przede wszystkim za mnogość funkcji, które – umiejętnie wykorzystane – sprawiają, że prezentacja multimedialna jest nowoczesna i świetnie wygląda.

Niestety, ogrom możliwości może przytłoczyć. Nic więc dziwnego, że nawet osoby, które na tworzeniu prezentacji multimedialnych zjadły zęby, nie zawsze wykorzystują w pełni potencjał narzędzia. Znajomość poniższych trików przyspieszy pracę nad pokazem i sprawi, że stanie się on jeszcze ciekawszy.

Skorzystaj z banku obrazów

Jedno zdjęcie jest w stanie wyrazić więcej niż tysiąc słów. Nic więc dziwnego, że twórcy prezentacji multimedialnych chętnie sięgają po obrazy. Przykuwają one uwagę odbiorców i łatwo zapadają w pamięć. Nie zawsze jednak pomysł na grafikę, która właściwie opatrzy treść, przychodzi automatycznie. Bywa też, że przez wzgląd na prawo autorskie nie można wykorzystać wybranego zdjęcia. Co wtedy?

Najnowsza wersja programu PowerPoint rozwiązuje problem, oferując wszystkim subskrybentom Microsoft 365 bank darmowych obrazów. Na razie jest to zbiór składający się „tylko” z 8000 grafik. Już jednak pojawiają się zapowiedzi, że z czasem będzie on rozwijany. Żeby skorzystać z tej opcji, wystarczy wejść w zakładkę „Wstawianie”, następnie „Obraz” i na koniec „Bank obrazów”. Na ekranie pojawi się okno, w którym grafiki można wyszukiwać, przeglądając kategorie lub wpisując interesujące Cię hasło.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022


Kurs PowerPoint

Animuj wykresy

Program PowerPoint oferuje możliwość animowania poszczególnych słupków w wykresach. To urozmaicenie przydaje się zwłaszcza w prezentacjach, gdzie wykresów jest dużo. Ruch przykuwa bowiem uwagę odbiorców, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że przedstawiane dane zapadną im w pamięć.

Żeby animować graf, wystarczy go zaznaczyć, a następnie edytować w zakładce „Animacje”. Do wyboru masz różne typy animacji – słupki mogą rosnąć od lewej, pojawiać się naraz lub pojedynczo, a nawet ukazywać się odrębnymi kategoriami.

Wyeksportuj prezentację PowerPoint jako film

Obawiasz się, że nie odtworzysz prezentacji multimedialnej na innym komputerze? PowerPoint oferuje możliwość zapisu prezentacji w formacie PDF, co pozwala uniknąć wpadki. To jednak niejedyne rozwiązanie. Możesz również wyeksportować prezentację jako film, nawet w standardzie 4K. Wystarczy, że przy zapisie prezentacji wybierzesz takową opcję.

Przećwicz swoje wystąpienia z wirtualnym coachem

Funkcja Presenter Coach ma za zadanie pomóc prelegentowi w udoskonaleniu wystąpienia. Po wejściu w tryb próby narzędzie wyświetla wskazówki na ekranie. Podpowie, jakiego słownictwa nie używać (np. inkluzywnego lub niezręcznego w niektórych kręgach kulturowych). Określi jakość referowania, biorąc pod uwagę m.in. tempo mówienia, rytm i rozłożenie akcentów. Ostrzeże, jeśli prelegent będzie poświęcał zbyt dużo czasu na czytanie z kartki.

Wbrew pozorom jest to funkcja potrzebna nie tylko debiutującym. Również osoby doświadczone w tworzeniu i przedstawianiu prezentacji multimedialnych otrzymają użyteczne wskazówki, które udoskonalą wystąpienie.

Program PowerPoint jest ustawicznie rozwijany. Powyższe przykłady to jedynie wycinek trików, które przydają się podczas tworzenia prezentacji multimedialnych. Narzędzie daje bowiem o wiele więcej możliwości. Animowanie obiektów 3D, funkcja powiększenia czy też widok prezentera to kolejne z szeregu ciekawych opcji, po które warto sięgnąć, by wynieść pokaz na wyższy poziom.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!
1 komentuj

Komentarze wyłączone