Co to jest prezentacja Pecha Kucha?
W tym artykule omówimy szczególny rodzaj prezentacji, którym jest prezentacja Pecha Kucha. Przedstawimy główne cechy i założenia tego rozwiązania oraz sytuacje, w których warto korzystać z tej prezentacji.
Czym jest prezentacja prezentacja Pecha Kucha?
W 2003 roku w Japonii, architekci: Mark Dytham i Astrid Klein, zdefiniowali nowy rodzaj prezentacji i nazwali go Pecha Kucha. Z japońskiego oznacza to „Notka Gadka” lub bliżej naszemu Gadu-Gadu. Głównym założeniem tego formatu jest jego zwięzłość. Prezentacja ma składać się z 20 slajdów, a każdy z nich musi być wyświetlany dokładnie przez 20 sekund. Łatwo zatem policzyć, że prezentacja musi trwać 20 x 20 = 400s, a więc 6 minut i 40 sekund.
20 slajdów x 20 sekund
Taki format wystąpienia, zwiększa dynamikę oraz sprawia, że prelegent mówi tylko o najistotniejszych rzeczach, jednocześnie utrzymując uwagę odbiorców. Pecha Kucha jest typową prezentacją do wygłoszenia (do mówienia). Wystąpienie nie powinno być przerywane, gdyż slajdy zmieniają się automatycznie, prowadzący płynie prowadzi narrację przechodząc przez kolejne zagadnienia prezentacji. Po zakończeniu pokazu slajdów może nastąpić dyskusja i seria pytań i odpowiedzi.
Istotne jest to, że format: 20 x 20 wymusza na osobie przygotowującej wystąpienie, bardzo dobre wyselekcjonowanie tematów i treści. Nie może ona zbytnio odbiegać od meritum, co z pewnością pozytywnie wpływa na odbiór i skupienie publiczności.
Przygotowanie prezentacji Pecha Kucha
Przystępując do przygotowania prezentacji, należy najpierw skupić się na wybraniu tematów do omówienia. Mamy przecież 20 slajdów, a na każdym slajdzie powinniśmy przedstawić tylko jedną myśl, jedno zagadnienie. Po tym etapie powinniśmy przystąpić na stworzenia narracji.
Przygotowanie narracji
Jak już wspomniałem, prezentacja Pecha Kucha jest prezentacją do mówienia, a nie do czytania. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie i przećwiczenie tego co chcemy powiedzieć. Tu ponownie będziemy ograniczeni ramami wspomnianego formatu: 20 sekund na slajd. Recytując wcześniej przygotowany tekst, względnie zrozumiałym tempem, w 20 sekundach jesteśmy w stanie zmieścić około 35 – 45 słów. W całej prezentacji będzie to około 800 słów, co przekłada się na około 2 strony tekstu A4.
Każdy z nas z pewnością wie jak duży jest stres i trema, gdy musimy wystąpić przed publicznością. Pecha Kucha, oraz wcześniejsze napisanie oraz kilkukrotne kilkukrotne przećwiczenie tekstu, zaoszczędzi nam niepotrzebnych nerwów w dniu prezentacji.
Przygotowanie slajdów
Pamiętajmy, że odbiorcy będą głównie skupiać się na prowadzącym, a slajdy maja być tylko wsparciem i uzupełnieniem wystąpienia. Dodatkowo należy stosować zasadę, mówiącą o tym, iż publiczność nie może jednocześnie słuchać i czytać treści ze slajdów. Dlatego slajdy powinny zawierać jak najmniej tekstu, lub jeszcze lepiej, nie zawierać go wcale. Stosując powyższe, na slajdzie umieszczamy tylko pojedyncze hasła, wyrazy lub pokazujemy tylko obrazy czy ilustracje. Nie od dziś wiadomo, że jedno dobre zdjęcie potrafi powiedzieć więcej niż 1000 słów.
Automatyczna zmiana slajdów
Po przygotowaniu narracji oraz zawartości i wyglądu slajdów, pozostaje nam ustawić automatyczną zmianę slajdów po 20 sekundach. Ustawienia czasu trwania slajdu definiujemy w zakładce [Przejścia], wpisując 20 sekund w polu [Po] 1:
Następnie klikamy opcję [Zastosuj do wszystkich] 2. Teraz możemy uruchomić pokaz, i sprawdzić czy slajdy przełączają się automatycznie.
Widok prezentera i notatki w prezentacji Pecha Kucha.
W trakcie wystąpienia, ważne jest abyśmy nie czytali z kartki, lecz mówili od siebie i utrzymywali kontakt wzrokowy z publicznością. Takie wystąpienie będzie lepiej odebrane i zrozumiane przez słuchaczy.
Niemniej, w sytuacji gdy brakuje nam pewności siebie, pomocne okażą się notatki pod slajdem oraz widok prezentera. W notatkach powinniśmy umieścić przygotowaną wcześniej narrację, oczywiście dzieląc ją na poszczególne slajdy. Po podłączeniu laptopa do rzutnika lub zewnętrznego ekranu, będziemy mogli uruchomić tkz. widok prezentera.
Zazwyczaj widok prezentera uruchamiany jest automatycznie, gdy program wykryje więcej niż jeden ekran podłączony do komputera. Jeżeli tak się nie dzieje, możemy użyć skrótu klawiaturowego ALT+ F5. W widoku prezentera będziemy mieli dostęp do dodatkowych funkcji ułatwiających prowadzenie prezentacji. Najważniejsze, że będziemy też widzieli notatki z narracją, co może być dla nas sporym ułatwieniem. Ekran widoku prezentera jest wyświetlany tylko na ekranie laptopa, a na ekranie głównym publiczność widzi tylko właściwy slajd.
Szczegółowy opis tej funkcjonalności, znajdziesz w tym artykule: Widok prezentera
Podsumowanie
Formułę prezentacji Pecha Kucha, możesz wprowadzić w swojej organizacji, gdy zależy ci na skróceniu spotkań i lepszej efektywności działań. To rozwiązanie gwarantuje, sprawniejsze omawianie tematu oraz większe skupienie odbiorców. Co jest szczególnie ważne przy omawianiu nowych rozwiązań, strategii czy wdrażanych produktów.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym