Nawigacja w prezentacji
Najprostszy system nawigacji między slajdami posiadają prezentację Power Point. Tu przy pomocy myszki, lub strzałek na klawiaturze przechodzimy do kolejnego/poprzedniego slajdu.
Kolejny slajd wywoływany jest przez klawisze:
- strzałka w prawo,
- spacja,
- page up (opcjonalnie)
Poprzedni slajd wywoływany jest przez klawisze:
- strzałka w lewo,
- backspace (opcjonalnie),
- page down (opcjonalnie)
W trakcie wystąpień publicznych, w czasie konferencji, osoba prowadząca wyposażona zostaje w pilot do sterowania prezentacją. Jest to najczęściej urządzenie bezprzewodowe, podłączane za pomocą portu USB.
Pilot wywołuje takie samo zdarzenie jak strzałka w prawo lub w lewo na klawiaturze. Dla osoby prowadzącej spotkanie, jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, bo nie musi ona co chwilę podchodzić do komputera.
W przypadku prezentacji Flash, oprócz wymienionych powyżej metod, możemy również sterować prezentacją za pomocą ukrytego menu z listą wszystkich slajdów. Menu takie zostaje wyświetlone na ekranie, po najechaniu kursorem myszki na dany, wcześniej zdefiniowany obszar. Może przybierać prostą formę cyferek oznaczających kolejne slajdy, bądź w bardziej zaawansowanej wersji, miniaturek slajdów.
Rozwiązanie to umożliwia przeskoczenie od razu do konkretnego slajdu, bez potrzeby przewijania wszystkich po kolei.
Nieco inny system zastosowany jest w prezentacjach Prezi, gdzie możemy oddalić obraz, wówczas zobaczymy widok ukazujący rozrzucone slajdy w przestrzeni, a następnie możemy wybrać i od razu przejść do interesującego nas slajdu.
Odrębnym zagadnieniem są prezentacje interaktywne, najczęściej wykonywane w technologii Flash, gdzie zawarty materiał dzielony jest na kategorie, a następnie tworzone jest menu nawigacyjne tak jak ma to miejsce w przypadku stron internetowych.