nawigacjaWprezentacjiThumb

Nawigacja w prezentacji

Najprostszy system nawigacji między slajdami posiadają prezentację Power Point. Tu przy pomocy myszki, lub strzałek na klawiaturze przechodzimy do kolejnego/poprzedniego slajdu.

Kolejny slajd wywoływany jest przez klawisze:

  • strzałka w prawo,
  • spacja,
  • page up (opcjonalnie)

Klawisze do zmiany slajdu w prezentacji

Poprzedni slajd wywoływany jest przez klawisze:

  • strzałka w lewo,
  • backspace (opcjonalnie),
  • page down (opcjonalnie)

Klawisze do zmiany slajdu w prezentacji

W trakcie wystąpień publicznych, w czasie konferencji, osoba prowadząca wyposażona zostaje w pilot do sterowania prezentacją. Jest to najczęściej urządzenie bezprzewodowe, podłączane za pomocą portu USB.

Pilot do sterowania prezentacją na odległość

Pilot wywołuje takie samo zdarzenie jak strzałka w prawo lub w lewo na klawiaturze. Dla osoby prowadzącej spotkanie, jest to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, bo nie musi ona co chwilę podchodzić do komputera.


W przypadku prezentacji Flash, oprócz wymienionych powyżej metod, możemy również sterować prezentacją za pomocą ukrytego menu z listą wszystkich slajdów. Menu takie zostaje wyświetlone na ekranie, po najechaniu kursorem myszki na dany, wcześniej zdefiniowany obszar. Może przybierać prostą formę cyferek oznaczających kolejne slajdy, bądź w bardziej zaawansowanej wersji, miniaturek slajdów.

Ukryte menu w prezentacji Flash

Ukryte menu z miniaturami slajdów w prezentacji Flash

Rozwiązanie to umożliwia przeskoczenie od razu do konkretnego slajdu, bez potrzeby przewijania wszystkich po kolei.


Schemat nawigacji w prezentacji Prezi

Nieco inny system zastosowany jest w prezentacjach Prezi, gdzie możemy oddalić obraz, wówczas zobaczymy widok ukazujący rozrzucone slajdy w przestrzeni, a następnie możemy wybrać i od razu przejść do interesującego nas slajdu.


Menu nawigacyjne w prezentacji Flash

Odrębnym zagadnieniem są prezentacje interaktywne, najczęściej wykonywane w technologii Flash, gdzie zawarty materiał dzielony jest na kategorie, a następnie tworzone jest menu nawigacyjne tak jak ma to miejsce w przypadku stron internetowych.