Czego unikać w czasie konferencji

Czego unikać podczas wystąpień na konferencjach?

Wystąpienie na konferencji to poważny sprawdzian nie tylko wiedzy, ale i kompetencji komunikacyjnych. Na szczęście, można się do niego dobrze przygotować. Czego prelegent powinien bezwzględnie unikać? Czy warto wspomagać się prezentacją multimedialną? O czym pamiętać przy tworzeniu prezentacji na konferencję?

Wystąpienia na konferencjach – jakich błędów się wystrzegać?

Nie od dzisiaj wiadomo, że trening czyni mistrza. Z każdą kolejną konferencją prelegent nabiera doświadczenia, dzięki czemu jego wystąpienia są coraz lepsze. Bywa jednak, że mówca nie dostrzega swoich błędów, a nie zawsze otrzymuje feedback od organizatorów lub uczestników konferencji. Ma przez to trudności z udoskonaleniem prelekcji. Oto błędy, których warto bezwzględnie unikać podczas wystąpień na konferencji

1. Czytanie z prezentacji multimedialnej

Jeśli w ramach swojego wystąpienia korzystasz z prezentacji multimedialnej, pamiętaj, że ma ona służyć przede wszystkim widzom, nie Tobie. Powinna więc stanowić uzupełnienie prelekcji, a nie ściągę. Niestety, pokusa zerkania na slajdy bywa tak silna, że wielu mówców się zapomina. Dlatego wystrzegaj się ścian tekstu, a na slajdach umieszczaj jedynie najważniejsze informacje, hasła, idee lub graficzne wizualizacje tego, co mówisz.

Pamiętaj, że unikanie kontaktu z publicznością może zostać odebrane jako przejaw nieznajomości tematu. W efekcie nie dość, że odbiorcy negatywnie ocenią Twoje wystąpienie, to jeszcze wyjdą z niego z poczuciem straconego czasu.

2. Monotonne przemawianie

Nawet jeśli po raz kolejny przemawiasz o tym samym, nie możesz wpaść w monotonię. Nic nie usypia publiczności tak, jak nudny, jednostajny monolog. Dlatego rób przerwy w wystąpieniu, łap oddechy, moduluj głos i – co najważniejsze – zadawaj pytania widzom. Nawet jeśli pozostaną one bez odpowiedzi, skłonią publiczność do refleksji.

Jeżeli Twoje wystąpienie jest długie, pytania kontrolne zadawaj po każdym bloku informacji. Możesz je umieścić je na slajdzie prezentacji multimedialnej, dzięki czemu na pewno o nich nie zapomnisz.

3. Nieznajomość prezentacji multimedialnej

Odpowiednio przygotowana prezentacja multimedialna ułatwia odbiór omawianych treści, sygnalizuje widzom istotne informacje i pozwala sterować ich uwagą. Nic więc dziwnego, że prelegenci często korzystają z tego narzędzia podczas swoich wystąpień. Coraz chętniej decydują się również powierzyć przygotowanie prezentacji multimedialnej specjalistom. Dzięki temu zyskują pewność, że będzie ona realizować cele wystąpienia.

Opracowaną przez fachowców prezentację multimedialną trzeba jednak dobrze przejrzeć przed wystąpieniem. Pozwoli to nie tylko wyłapać ewentualne błędy merytoryczne lub nieścisłości, ale również uniknąć wrażenia nieznajomości przygotowanego materiału. Przeskakiwanie po slajdach lub pomijanie niektórych wygląda nieprofesjonalnie. Dlatego warto zawczasu zmienić ich kolejność, a niepotrzebne informacje usunąć.

4. Brak dyscypliny czasowej

Przedłużające się w nieskończoność wystąpienie sprawia, że publiczność stopniowo traci zainteresowanie tematem. Pod koniec najczęściej już jest całkiem znudzona. Dlatego warto przećwiczyć swoją mowę kilkukrotnie, by sprawdzić, czy mieści się w przewidzianym przedziale czasowym. Jeśli nie, wystąpienie należy skrócić.

Przy skracaniu prelekcji należy pamiętać o zachowaniu puenty. Założenie, że publiczność samodzielnie wyciągnie wnioski, jest błędne. Dlatego warto precyzyjnie podsumować wystąpienie. Wówczas odbiorcy nie wyjdą z konferencji z poczuciem straconego czasu. Wnioski można nawet umieścić na slajdzie.

Wystąpienie na konferencji to spore wyzwanie. Można się jednak do niego odpowiednio przygotować. W tym celu warto poznać często popełniane błędy i wyeliminować je ze swojej prelekcji. Mile widziane jest również przygotowanie prezentacji multimedialnej. Odpowiednio wykonana urozmaica wystąpienie, a także ułatwia odbiór prezentowanych treści.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!