Prezentacje multimedialne – 5 porad dla początkujących
W czasach gdy prezentacje multimedialne są praktycznie nieodłącznym elementem każdego wystąpienia, trudno wyróżnić się z własnym pokazem. To spory problem zwłaszcza dla początkujących projektantów, którzy nie znają wszystkich możliwości programu PowerPoint. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni przygotować atrakcyjnej prezentacji multimedialnej. Przedstawiamy 5 porad dla początkujących, dzięki którym pokaz slajdów nabierze rumieńców!
Tworzenie prezentacji multimedialnych? 5 porad dla początkujących
Wbrew pozorom tworzenie prezentacji multimedialnej to wymagające zadanie. Oczywiście można je uprościć, korzystając z gotowego szablonu. Czy jednak efekt będzie zadowalał publiczność? Najpewniej nie. Kolejną opcją jest skorzystanie ze wsparcia specjalistów. Wówczas zleceniodawca otrzymuje gwarancję efektu. To wygodna opcja. Całą pracę wykonują bowiem profesjonaliści, którzy działają zgodnie z wytycznymi klienta oraz zasadami projektowania i najnowszymi trendami.
Co jednak w sytuacji, gdy i ta opcja nie wchodzi w grę? Wówczas pozostaje samodzielne stworzenie prezentacji multimedialnej. Zadanie to jest jednak szczególnie kłopotliwe dla osób początkujących, Nie znają one bowiem wszystkich możliwości programu PowerPoint. Nie zawsze też wiedzą, jak za pomocą obrazu i treści mogą sterować uwagą odbiorców.
Nie oznacza to jednak, że niewprawni adepci nie mogą zaprojektować atrakcyjnego pokazu slajdów. Zebraliśmy 5 najważniejszych porad dla początkujących, które czynią to zadanie łatwiejszym.
1. Zastanów się, jaki cel ma realizować prezentacja multimedialna
Zanim przystąpisz do tworzenia prezentacji multimedialnej, zastanów się, jaki cel ma ona realizować. Czy powinna ułatwiać przyswajanie przez publiczność informacji zawartych w Twoim wystąpieniu? A może ma skłaniać odbiorców do działania, np. zachęcać do zakupu produktu lub wsparcia zbiórki organizowanej przez fundację? Koncentracja na celu ułatwi Ci dobór odpowiednich środków stylistycznych, grafik i kolorystyki pokazu, dzięki czemu będziesz oddziaływać na publiczność zgodnie ze swoim zamysłem
2. Stwórz wstępny projekt prezentacji multimedialnej na papierze
Zanim zasiądziesz do komputera i odpalisz program PowerPoint, stwórz szkic prezentacji multimedialnej na kartce papieru. W ten sposób uwolnisz swoją kreatywność. Zapisuj pomysły, przykładowe nagłówki, a nawet sformułowania, które mogą Ci się przydać. Zastanów się też nad długością pokazu.
3. Nie przesadzaj z ilością tekstu na slajdach – mniej znaczy więcej
Żaden odbiorca nie lubi ścian tekstu. Zmuszają one bowiem do wysiłku, a na dodatek szybko męczą wzrok i umysł. Sprawiają, że publiczność traci zainteresowanie wystąpieniem i odpływa w myślach gdzie indziej. Zanim umieścisz na slajdzie tekst, zastanów się więc, czy nie możesz go zastąpić grafiką, wykresem, infografiką, tabelą lub osią czasu. Elementy wizualne lepiej oddziałują bowiem na publiczność.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym
VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022
4. Uatrakcyjnij pokaz slajdów elementami wizualnymi
Żeby prezentacja multimedialna była atrakcyjna w odbiorze i zapadała w pamięć publiczności, warto ją uatrakcyjnić elementami wizualnymi. Oprócz wspomnianych wyżej grafik, infografik czy też wykresów świetnie sprawdzają się też filmy wideo oraz animacje. Oddziałują one na percepcję publiczności na wielu płaszczyznach. W efekcie skutecznie podkręcają przekaz.
5. Zrezygnuj z gotowych szablonów
Choć korzystanie z szablonu jest kuszące, gdyż przyspiesza pracę nad prezentacją multimedialną, negatywnie odbija się na sferze wizualnej. Gotowce najczęściej są dosyć sztampowe i powtarzalne, przez co publiczność ma wrażenie, że ogląda tę samą prezentację któryś raz, mimo że podejmuje ona zupełnie inną tematykę. Zamiast więc eksperymentować z szablonami, warto od razu pokusić się o stworzenie własnego pokazu slajdów, w którym wyrazisz też swoją osobowość.
Tworzenie prezentacji multimedialnych to trudne zadanie. Wymaga bowiem zadbania o wiele szczegółów. Jeśli nie masz na to czasu, a zależy Ci na profesjonalnym efekcie, skontaktuj się ze specjalistami, którzy zajmują się projektowaniem pokazów slajdów na co dzień. Wówczas przy minimalnym wysiłku zyskasz pożądany rezultat.