PowerPoint to nie tylko prezentacje! Najciekawsze możliwości programu

Słowo „PowerPoint” budzi u większości osób jednoznaczne skojarzenie – prezentacja multimedialna. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu flagowy program firmy Microsoft to jedno z najchętniej wykorzystywanych narzędzi do tworzenia pokazów slajdów. Wbrew jednak pozorom jego możliwości nie kończą się wyłącznie na tym. Do czego jeszcze może posłużyć oprogramowanie?

PowerPoint = nie tylko tworzenie prezentacji multimedialnych. Jak jeszcze można wykorzystać program?

Microsoft PowerPoint to narzędzie, które cieszy się ogromnym uznaniem wśród osób tworzących prezentacje multimedialne. Korzystają z niego zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Niestety, program jest niejako zakładnikiem swojej popularności. Niewiele osób bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że można go wykorzystać inaczej aniżeli do zaprojektowania pokazu slajdów. Tymczasem okazuje się, że jest to narzędzie o wiele bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać. Co można stworzyć za jego pomocą?

  1. Infografiki. W przystępnej i lekkiej formie potrafią przekazać nawet najbardziej skomplikowane informacje. Na dodatek świetnie wyglądają. W efekcie angażują uwagę odbiorców i zapadają w pamięć.

    Żeby stworzyć atrakcyjną, interaktywną infografikę w programie PowerPoint, należy wykorzystać funkcję SmartArt. Oferuje ona wiele różnych układów (np. piramidy, hierarchie, grafy), które pozwalają zwizualizować dane. Wybrany układ należy następnie wypełnić treścią i grafikami lub ikonami, dzięki czemu infografika nabierze kształtów i spełni swoje funkcje. Interaktywność można uzyskać poprzez zastosowanie przejść i animacji.

  2. Slidedocsy. To dokumenty graficzno-tekstowe; wizualne raporty, które doskonale ilustrują i objaśniają podejmowaną tematykę. Łączą bowiem w sobie elementy graficzne z tekstem. Ich twórczynią i propagatorką jest Nancy Duarte – dyrektorka uznanej firmy designerskiej zlokalizowanej w Dolinie Krzemowej.

    Slidedocsy mają przejrzystą formę, a dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy tekstem a elementami graficznymi pozwalają odbiorcom łatwiej wychwycić ważne informacje i odnieść się do nich. Czyta się je szybciej niż klasyczne dokumenty. Świetnie więc sprawdzają się w środowisku biznesowym.

  3. Interaktywne fotoalbumy. Program PowerPoint pozwala zebrać w jedno miejsce i atrakcyjnie zaprezentować wybrane zdjęcia. Utworzony fotoalbum możesz udostępnić rodzinie lub przyjaciołom, a nawet klientowi, jeśli np. zawiera on kolekcję zdjęć produktów. Przy odrobinie wysiłku będzie on bowiem prezentować się profesjonalnie.

    W selektorze szablonów „Album ze zdjęciami” (starsze wersje programu) lub „album fotograficzny” (w nowszych wersjach), wystarczy wybrać układ, a następnie wstawić zdjęcia. Prosto, szybko i przyjemnie! Żeby fotoalbum był interaktywny, warto użyć funkcji przejść i animacji.

Do czego jeszcze można użyć programu PowerPoint?

Jedną z najbardziej zaskakujących możliwości programu PowerPoint jest tworzenie GIF-ów. To krótki, kilkusekundowy ruchomy obraz, który najczęściej ma za zadanie rozśmieszyć, ale też pozwala wyrazić radość, złość czy też zdumienie. Żeby stworzyć własnego GIF-a, należy w pierwszej kolejności przekonwertować slajdy na format pliku graficznego z kompresją bezstratną (czyli GIF – w internecie znajdziesz instrukcje, jak to zrobić krok po kroku), a następnie rozpocząć kreację, używając poszczególnych slajdów jako obrazu. W tym celu możesz wykorzystać specjalną stronę internetową, która to umożliwia, np. makeagif.com czy też gifmaker.me.

Chociaż używa się go głównie do tworzenia prezentacji multimedialnej, program PowerPoint jest o wiele bardziej wszechstronny. Za jego pomocą można stworzyć atrakcyjne infografiki, slidedocsy i fotoalbumy. Sprawdza się nawet podczas projektowania GIF-ów. Nie powinno to dziwić. W końcu to wielofunkcyjne narzędzie, które jest stale rozwijane, dzięki czemu odpowiada na zmieniające się oczekiwania użytkowników i trendy w projektowaniu.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *