Błędy przy tworzeniu prezentacji

Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu prezentacji

Prezentacje multimedialne to idealny sposób na przedstawienie oferty firmy, zreferowanie ważnego tematu, a także zainteresowanie słuchaczy ciekawym zagadnieniem. Swoje funkcje spełnią jednak tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio przygotowane. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Liczne błędy, jakie popełniamy podczas ich tworzenia, mogą całkowicie wypaczyć sens przedstawianych informacji. W wielu przypadkach powodują również, że słuchacze szybko tracą zainteresowanie i myślą o czymś innym.

Trudna sztuka tworzenia prezentacji multimedialnych

Skąd biorą się te błędy? Głównie z pośpiechu i braku wystarczającej wiedzy na temat możliwość konkretnych programów. Prezentacja PowerPoint nie musi być wcale nudna, wystarczy się postarać. Częstym źródłem problemów jest też rutyna, przez którą decydujemy się na pierwsze lepsze rozwiązania, byle tylko mieć to za sobą.

Między innymi z tego właśnie powodu warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie zawsze wybrać optymalne rozwiązania, dzięki którym dopasujemy wygląd prezentacji do tematu. Umiemy także unikać błędów. Jakich dokładnie? Poniżej przedstawiamy te spotykane najczęściej.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022


Kurs PowerPoint

Prezentacje z treścią i… tylko z treścią

Na początek błąd, który popełniają głównie osoby niemające zbytniego doświadczenia z prezentacjami multimedialnymi. Zazwyczaj starają się one umieścić na slajdach wszystkie najważniejsze informacje. Problem polega jednak na tym, że zwykle jest ich bardzo dużo (zwłaszcza w przypadku szczególnie zawiłego tematu). Tworzą się ogromne bloki tekstów, a cała prezentacja staje się nieczytelna i wręcz odpychająca.

W rezultacie, słuchacze nie zwracają uwagi na przedstawione informacje. Niezależnie od tego, jak bardzo są istotne. Profesjonalna prezentacja powinna być tworzona na zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Zamiast kilku akapitów tekstu, lepiej postawić na proste hasła wzbogacone grafikami, wykresami i innymi „upiększaczami”.

Niespójna kolorystyka slajdów

Prezentacja firmy, produktu czy usługi powinna przykuwać uwagę, sprawiać, że odbiorca zechce dowiedzieć się więcej na ten temat. Wpływ na to ma nie tylko tekst, zdjęcia czy materiały filmowe, ale również ogólny design prezentacji. Jeśli każdy slajd będzie inny, wcale nie przełoży się to na lepszy odbiór. Wręcz przeciwnie.

Brak spójności kolorystycznej i stylistycznej wprowadzania niepotrzebny chaos, a cały projekt wydaje się nieprofesjonalny. Warto więc przyjąć jedną koncepcję i trzymać się jej do końca.

Dobra prezentacja to prosta prezentacja? Nie zawsze

Wspominaliśmy już, że trzymanie się zasady „im mniej, tym lepiej” pozwala uchronić prezentację przed niepotrzebnym naładowaniem treścią. Nadal tak twierdzimy, musimy jednak podkreślić, że tyczy się to przede wszystkim tekstu. Slajdy z kilkoma niedbale rzuconymi hasłami tylko w niewielkim stopniu pomogą nam w prezentacji tematu.

Racja, nie zarzucą odbiorców niepotrzebnymi informacjami, po prostu wskażą główne punkty wykładu. Warto jednak zdecydować się na coś ekstra, co sprawi, że prezentacja stanie się po prostu atrakcyjna. Zdjęcia, wykresy, materiały wideo, przemyślane przejścia, ciekawa czcionka – wszystko to okaże się niezwykle pomocne. Zwłaszcza gdy zostanie użyte ze smakiem i zgodnie z wcześniej przyjętym planem.

Źle dobrane marginesy w prezentacji

Na koniec coś o czytelności. Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych użytkowników PowerPointa i innych programów jest brak zwracania uwagi na marginesy. Zazwyczaj są one zbyt małe lub zbyt duże, przez co całość wygląda nieprofesjonalnie i chaotycznie. Zwłaszcza gdy poszczególne elementy zostają wklejone nierówni. Tak rozumiany bałagan na slajdach nigdy nie będzie wyglądał estetycznie.

Tworzenie prezentacji multimedialnych to prawdziwa sztuka, do której warto podejść z otwartą głową i bagażem ciekawych pomysłów. Trzeba uważać również na wszelkie pułapki i problemy, które trapią wiele prac przygotowywanych na szybko, bez planu. W każdym z tych przypadków mamy rozwiązanie. A są nim usługi projektowania prezentacji z użyciem najlepszych programów i narzędzi.

Chcesz przygotować profesjonalną prezentację? Skontaktuj się z nami!

Kontakt