Flipbook w programie PowerPoint – co to jest? Do czego może posłużyć?
Program PowerPoint kryje w sobie wiele ciekawych i bardzo przydatnych opcji. Nie tylko dla osób projektujących prezentacje multimedialne, ale też dla ich odbiorców. Jedną z nich jest narzędzie do tworzenia flipbooków – slajdów, które wyróżniają się efektem przewracania stron, niczym w elektronicznej książce. Przekonaj się, do czego mogą posłużyć i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej.
Co to jest flipbook? Kiedy warto go stworzyć?
Angielskie sformułowanie flipbook składa się z dwóch słów: flip (przerzucać) i book (książka). Chcąc zatem przetłumaczyć to na język polski, należy wskazać, że flipbook to książka do przerzucania.
Choć nazwa ta może brzmieć dziwnie i nienaturalnie, w istocie dobrze opisuje rzeczywistość. Flipbook to bowiem interaktywny dokument przypominający drukowaną książkę. Składa się ze stron, które możesz przerzucać – program PowerPoint zawiera nawet specjalne efekty imitujące tę czynność.
Flipbook w PowerPoint – zastosowania i korzyści
- To świetne narzędzie do tworzenia katalogów sprzedażowych. Korzystają z nich dealerzy samochodowi, projektanci, czy też architekci.
- Flipbook posłuży także jako „gazetka” sklepu, przy pomocy której zaprezentujesz całą ofertę lub produkty na promocji.
- Elektroniczna, interaktywna książka może zawierać materiały edukacyjne. Znacznie skuteczniej dotrze ona do odbiorców niż statyczna plansza w formie obrazka.
- Z flipbooków korzystają również firmy. Służą im między innymi do przedstawienia marki, oferty i planowanych inwestycji.
Najważniejsze zalety flipbooka – co zyskujesz?
Nie da się ukryć, że kluczowy w przypadku flipbooków jest ich wygląd. Zamiast statycznych slajdów, otrzymujesz interaktywne strony, które znacznie poprawiają ogólne doświadczenie przyswajania udostępnionych informacji. Taka prezentacja bardziej zaangażuje odbiorców, co oczywiście ułatwi Ci przebicie się ze swoim przekazem.
Z racji tego, że może zawierać mnóstwo informacji, często nie ma nawet potrzeby organizowania prelekcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poza efektem przerzucania stron na poszczególnych slajdach zamieścić klip wideo, czy elementy interaktywne. Możesz dodać także lektora.
Flipbooki to nowoczesne, świetnie wyglądające dokumenty, które otwierają nowe możliwości prezentacji treści edukacyjnych, promocyjnych i sprzedażowych. Z powodzeniem wykorzystasz je w ramach rozmaitych szkoleń, na eventach, targach, czy też w ramach realizacji strategii marketingowej, skierowanej do klientów lub partnerów handlowych.
Jak stworzyć flipbook w programie PowerPoint?
Jedną z zalet flipbooków jest prostota ich tworzenia. Program PowerPoint zapewnia Ci szybki dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Jak więc z nich korzystać?
- Po utworzeniu nowej prezentacji musisz zająć się podzieleniem slajdu na dwie połówki. Dlatego przy pomocy narzędzia Wstaw → Kształt, narysuj pionową linię, tak aby wizualnie podzielić slajd na lewą i prawą stronę.
- Następnie wypełnij slajdy treścią – tekstem, zdjęciami, filmami, zachowując ich podział, tak by slajd wyglądał jak otwarta książka.
- Teraz w sekcji Przejścia wybierz efekt Zwinięcie strony / Page Curl odpowiedzialny za przewracanie stron.
- Analogicznie utwórz kolejne slajdy.
- Na koniec zapisz plik. W trakcie prezentacji efekty przerzucania stron będą wyświetlane na ekranie.
Flipbook online – jak go stworzyć?
Choć program PowerPoint pozwala w łatwy i szybki sposób tworzyć flipbooki, możesz przygotować je także z użyciem zewnętrznych programów i stron internetowych.
Ich działanie polega na wygenerowaniu flipbooka z pliku PPT lub PPTX (rozszerzenie prezentacji PowerPoint), PDF, a nawet z plików graficznych. Cały proces przeprowadzany jest automatycznie, finalnie natomiast otrzymujesz „książkę”, którą możesz udostępnić w sieci.
Pamiętaj jednak, że najważniejsze funkcje (w tym pobieranie flipbooków bez widocznych znaków wodnych) dostępne są dopiero po opłaceniu stosownego abonamentu lub wykupieniu specjalnego pakietu.