Animacje w Power Point – rodzaje i właściwy dobór efektów

Animacje mogą kojarzyć się niektórym z bajkami animowanymi, inaczej kreskówkami. To wesoła analogia, która znajduje zastosowanie także w przypadku poważnych prezentacji biznesowych. Kto powiedział, że profesjonalizm musi być nudny? W przypadku prezentacji multimedialnych PowerPoint, animacje to efekty, które zwiększają dynamikę, a tym samym ożywiają przekaz. To niezmiernie ważne, ponieważ wiele osób ma tendencję do zalewania słuchaczy suchymi informacjami. Chcesz dowiedzieć się więcej o animacjach, ich rodzajach oraz efektach, które wywołują? Przeczytaj poniższy artykuł!

Rodzaje animacji

Biznesowe prezentacje multimedialne służą przekazaniu wiedzy i osiągnięciu zamierzonego efektu, którym może być zakup przedmiotu lub skorzystanie z oferty danej firmy. Żeby tak się stało, przekaz prezentacji musi trafić do dedykowanego odbiorcy i go zainteresować. W tym miejscu wkraczają na scenę dodatki, które czynią prezentacje multimedialne bardziej przystępnymi i zwyczajnie ciekawszymi. Animować można zarówno obiekty, zdjęcia oraz grafiki na slajdach, jak i teksty na nich zamieszczone. Można także ustalić przejścia pomiędzy slajdami. Warto poznać rodzaje animacji, które sprawią, że nawet tabele i wykresy nabiorą dynamiki.

Wyróżnia się cztery podstawowe kategorie animacji:

  1. Wejścia mają zastosowanie do elementów, które chce się wprowadzić na slajd. Przykładami są: pojawienie się, zanikanie, przylot, podskok, kręcenie się i powiększanie obiektu.
  2. Wyróżnienia służą do zaznaczenia danego elementu na prezentacji. Zaliczamy do nich: impuls, huśtawka, ściemnianie, dopełnianie, podkreślenie i fala.
  3. Wyjścia elementów, które jak nazwa wskazuje opuszczają slajd. Należą do nich między innymi: wylot, zanikanie, podział, ścieranie i kształt.
  4. Ścieżki ruchu powodują ruch elementów po domniemanej linie, łukach, obrotach, pętlach oraz innych kształtach.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym

VIDEO KURSIE
POWERPOINT 2022


Kurs PowerPoint

Dobór animacji do charakteru prezentacji multimedialnej

We wszystkich działaniach biznesowych rozsądne jest zachowanie umiaru. Nie inaczej jest w przypadku dodawania animacji do prezentacji multimedialnych PowerPoint. Umiejętne rozmieszczenie poszczególnych efektów, pozwoli osiągnąć wyznaczone cele skoncentrowania uwagi widowni oraz wprowadzenia dynamiki do prezentacji multimedialnej. Jak więc w praktyce powinien wyglądać dobór animacji?

Złote zasady dodawania animacji

  • Spójna koncepcja i umiar. Ze względu na specyficzne grono odbiorców biznesowych, w większości branż nie można pozwolić sobie na zbytnie szaleństwa. Najpierw należy zastanowić się nad charakterem i tematyką prezentacji, a następnie z umiarem stosować urozmaicenia w postaci animacji. Od zbyt dużej ilości ruchu, widowni może zakręcić się w głowie!
  • Porządek i wyczucie. Nie powinno się mieszać zbyt wielu przeciwstawnych efektów. Mogą wprowadzić one tylko niepotrzebne zamieszanie i odciągnąć uwagę od meritum prezentacji multimedialnej.
  • Odpowiednio oszacowany czas animacji. Przy stosowaniu wyliczeń i wypunktowań można uzyskać bardzo dobre efekty animacyjne. Należy jednak pamiętać o czasie trwania poszczególnych animacji. Trzeba dać widowni czas na zapoznanie się z jednym podpunktem oraz sobie na rozwinięcie go.

Reasumując, prezentacje PowerPoint nie muszą i nie powinny kojarzyć się z nudnymi, suchymi przekazami informacji. Omawiany program oferuje mnóstwo możliwości i wciąż dodaje kolejne. Animacje są w prezentacjach multimedialnych już dosyć powszechne, jednak aby mogły wywołać zamierzony skutek muszą być umiejętnie dobrane. Nie wolno zapominać o umiarze w ich stosowaniu, by nie przyćmić nadrzędnego celu prezentacji, którym jest podkreślenie określonego przekazu. Nie każdy chce lub potrafi umiejętnie dodawać animacje oraz inne efekty do prezentacji.

Jeśli chcesz mieć pewność profesjonalnie wykonanej prezentacji multimedialnej wzbogaconej o właściwie dobrane animacje, skontaktuj się z naszą firmą!

Skontaktuj się!