Prezentacje naukowe

Prezentacja naukowa – najważniejsze wskazówki, jak ją zaprojektować

Prezentacje multimedialne są chętnie wykorzystywane w środowisku naukowym jako wsparcie publicznych wystąpień. Odpowiednio zaprojektowane pozwalają bowiem w atrakcyjny sposób zaprezentować nawet najbardziej zawiłą tematykę. Jakie cele powinna realizować prezentacja naukowa? Jak ją odpowiednio zaprojektować?

Prezentacja naukowa – jak ją zaprojektować, by osiągnąć wyznaczone cele?

Prezentacja naukowa to doskonały sposób, aby podzielić się specjalistyczną wiedzą, przedstawić obserwacje i wyniki badań, a nawet wejść w polemikę ze stanowiskiem innego naukowca. Mimo ciekawej tematyki pokazy slajdów z obszaru nauki często bywają nudne i nieskuteczne. Dlaczego tak się dzieje?

Ich twórcy często zapominają, że prezentacje naukowe powinny nie tylko przekazywać wiedzę w jasny sposób, lecz realizować także dwa inne cele – pozostawiać na odbiorcach trwałe wrażenie oraz poprawiać reputację mówcy jako naukowca. Tymczasem ich projektanci często koncentrują się na szczegółowym opisie przeprowadzonych badań i uzyskanych w ich toku wynikach, zapominając że forma również ma znaczenie.

To prosta droga do fiaska.

Taka prezentacja naukowa może być ciężkostrawna nawet dla wąskiej grupy specjalistów, którzy są zaznajomieni z omawianą tematyką. Zamiast więc bezrefleksyjnie projektować pokaz slajdów, zatrzymaj się na chwilę i zastanów, co chcesz osiągnąć, uzupełniając wystąpienie o prezentację multimedialną.

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w projektowaniu pokazów slajdów z obszaru nauki i zastosuj poniższe wskazówki. Dzięki nim prezentacja multimedialna będzie wsparciem nie tylko dla Ciebie, ale też Twojej widowni.

1. Przygotuj narrację do wystąpienia, zanim zaczniesz projektować slajdy

Zastanów się, co i w jakiej kolejności chcesz powiedzieć, a na slajdach wstaw jedynie najważniejsze informacje. Pełną treść narracji umieść w notatkach pod slajdem, wówczas będzie ona dostępna tylko dla ciebie w tkz. widoku prezentera. Dzięki temu stworzysz jasną i przekonującą historię naukową, a liczba slajdów nie wymknie Ci się spod kontroli.

Najczęściej występująca struktura naukowej prezentacji multimedialnej obejmuje następujące po sobie etapy: Wprowadzenie → Zastosowane metody badawcze → Wyniki → Wnioski. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zmienić ich kolejność. Np. jeśli masz mało czasu, szczegółowe wyjaśnienie zastosowanych metod badawczych możesz umieścić w załączniku do indywidualnego wglądu zainteresowanych odbiorców.

2. Zawrzyj główne ustalenie już w tytule prezentacji multimedialnej

Nie trzymaj odbiorców w niepewności, lecz od razu przejdź do sedna. W tytule zawrzyj nie tylko obszar badawczy, ale również główny wniosek, jaki udało Ci się ustalić. Np.: „Zróżnicowanie łańcucha dostaw zabezpiecza miasta przed szokami żywnościowymi”. Dzięki takiemu tytułowi odbiorca będzie mógł już na starcie ocenić, czego dotyczy wystąpienie i czy omawiana tematyka leży w kręgu jego zainteresowań.

Do slajdu tytułowego dołącz atrakcyjną grafikę, która będzie odwoływała się do omawianego obszaru badawczego. Dzięki temu odbiorcy łatwiej zapamiętają informacje, które przekazuje tytuł.

3. Do przedstawienia wyników używaj wykresów, zamiast tabel

Tabele są trudniejsze w odbiorze niż wykresy. Dlatego lepiej postaw na te drugie. Pamiętaj jednak, że należy je odpowiednio zaprojektowane, aby były użyteczne dla odbiorców. Postaw na prostotę i zadbaj o dobry kontrast. Pamiętaj, liczby wyjęte wprost z pracy naukowej mogą być zbyt szczegółowe dla publiki. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź ich trafność, a dopiero potem ujmij w wykresie.

Dobrze przygotowana prezentacja naukowa nie tylko oczaruje publikę, ale również będzie dla Ciebie wsparciem podczas wystąpienia i pozwoli wyróżnić je na tle innych. Dlatego powinna mieć przemyślany scenariusz i atrakcyjną oprawę graficzną. Jeśli jej zaprojektowanie spędza Ci sen z powiek, możesz skorzystać z naszych usług. Stworzymy dla Ciebie profesjonalną prezentację naukową, która w odpowiedniej formie przekaże istotne informacje, a także będzie stanowić Twoją wizytówkę jako naukowca.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!