Jak zadbać o porządek w prezentacji multimedialnej?

Porządek w prezentacji multimedialnej to jeden z tych elementów, który przesądza o jej odbiorze. Jego brak najczęściej wprowadza chaos informacyjny i wizualny, który męczy mózg. W efekcie odbiorcy szybko tracą zainteresowanie omawianym zagadnieniem. Żeby tego uniknąć, należy zadbać o porządek w prezentacji multimedialnej? Jak to zrobić?

Prezentacje PowerPoint – jak zadbać o porządek?

Odpowiednio zaprojektowana prezentacja multimedialna przykuwa uwagę nie tylko treścią, ale i formą. Żeby wywoływać oczekiwane efekty, musi być uporządkowana. W przeciwnym razie wprowadzi chaos informacyjny i wizualny, który jest nieprzyjemny w odbiorze, a na dodatek sprawia, że mózg szybko się męczy. Na szczęście można tego uniknąć, stosując się do kilku zasad.

  1. Projektowanie prezentacji multimedialnej zacznij od konspektu. Zbierz informacje dotyczące omawianego zagadnienia. Uszereguj je według przyjętego kryterium, np. stopnia ważności, a następnie zastanów się, co chcesz przekazać odbiorcom w pierwszej kolejności, co w dalszej, a co wolisz pominąć. Potem stwórz konspekt, czyli ramowy plan wypowiedzi. Dzięki temu unikniesz chaosu informacyjnego.
  1. Zastosuj lub stwórz odpowiedni wzorzec prezentacji. Żeby zachować spójność tworzonych dokumentów, wiele firm opracowuje własne wzorce prezentacji multimedialnych. Użyj jednego z nich, aby zachować porządek. Możesz też skorzystać z gotowych szablonów programu PowerPoint lub stworzyć własny schemat. Wybrany (opracowany) wzorzec zastosuj we wszystkich slajdach. Zapewni to spójność wizualną pokazu i przyspieszy pracę nad nim.

Jeśli tworzysz szablon prezentacji PowerPoint od podstaw, możesz ustalić kolorystykę całej prezentacji, określić tło dla poszczególnych slajdów, a także zdefiniować używane czcionki. Pamiętaj o zasadzie „mniej znaczy lepiej”. Nie przesadzaj więc z liczbą użytych kolorów i czcionek. Inaczej wprowadzisz chaos wizualny. Jeśli zależy Ci na tym, aby nic nie odwracało uwagi od Twojego wystąpienia, wybierz subtelną paletę barw.

  1. Wybierz odpowiedni krój i wielkość pisma. W prezentacjach multimedialnych najlepiej sprawdzają się czcionki bezszeryfowe. Są bowiem pozbawione ozdobników. Wybierz najlepiej dwie, maksymalnie trzy czcionki na całą prezentację. Jeśli chcesz urozmaicić przekaz, nie wprowadzaj kolejnego kroju pisma, lecz zastosuj pogrubienie, kursywę. Nie przesadzaj jednak z wyróżnikami. Unikaj też bardzo cienkich czcionek.

Jeśli chcesz zadbać o porządek w prezentacji multimedialnej, upewnij się, że wybrany krój pisma ma polskie znaki diakrytyczne. Ich uzupełnienie inną czcionką nie prezentuje się najlepiej. Jeżeli jednak zależy Ci na danym foncie, doprojektowanie znaków możesz zlecić grafikowi, o ile licencja kroju pisma na to zezwala.

Zadbaj również o odpowiednią wielkość pisma. Większe rozmiary są zarezerwowane dla nagłówków, mniejsze – dla treści. Nie zaleca się stosowania czcionek mniejszych niż 18 pt. Zapisany nimi tekst będzie bowiem trudny do odczytania z końca sali.

  1. Zadbaj o prostotę tekstu. Zamiast długich, wielokrotnie złożonych zdań, postaw na krótkie i proste. Używaj też wypunktowań. Zminimalizuj również ilość tekstu na slajdach. Zapewni to porządek, a także sprawi, że odbiorcy będą Cię słuchać, a nie czytać prezentowaną treść.
  1. Zastąp tekst elementem wizualnym. Jedna, odpowiednio dobrana grafika jest w stanie wyrazić więcej niż cała ściana tekstu na slajdzie. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, zastąp tekst zdjęciem, infografiką, wykresem lub tabelą. Pamiętaj jednak o tym, by i w tym wypadku zachować umiar – kilkanaście ilustracji na jednym slajdzie nie będzie dobrym wyborem.

Żeby realizować swoje cele, prezentacja multimedialna musi być uporządkowana. Zadbać można o to na różne sposoby. Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym efekcie, zleć przygotowanie pokazu slajdów specjalistom. Zadbają oni nie tylko o porządek, ale i spójność prezentowanych treści. W efekcie całość będzie przyjemna w odbiorze.

Potrzebujesz profesjonalnej prezentacji?

Skontaktuj się z nami!