Czego unikać podczas tworzenia prezentacji multimedialnej
Choć przepisów na idealną prezentację multimedialną jest co najmniej kilka, podczas jej projektowania warto skupiać się nie tylko na elementach, które powinny znaleźć się w poszczególnych slajdach, ale też na tym, czego lepiej unikać. Zastanawiasz się, co to może być? Sprawdź poniższe zestawienie!
Nie łam praw autorskich – zdjęcia, filmy, animacje i muzyka w prezentacji multimedialnej
Na początek problem, z którym mierzą się przeważnie osoby niedoświadczone, a także uczniowie i studenci. Slajd wzbogacony o grafikę zwiększa atrakcyjność prezentacji, a co za tym idzie, poprawia jej odbiór w oczach słuchaczy, często również ułatwia przyswajanie przekazywanej wiedzy. To samo zresztą tyczy się materiałów filmowych i podkładów muzycznych.
Oczywiście warto je stosować, jednak trzeba robić to zgodnie z prawem. Konieczne jest więc wskazanie źródła (tak jak w przypadku cytatów) – zwłaszcza gdy prezentacja wychodzi poza wąskie grono odbiorców. W przeciwnym wypadku możesz sprowadzić na siebie kłopoty, nie tylko finansowe.
Nie rób błędów ortograficznych, ponieważ świadczą one o braku profesjonalizmu
Pośpiech to zawsze najgorszy doradca. Sprzyja niedociągnięciom i popełnianiu błędów – zarówno tych drobnych, jak i prawdziwych „byków”. A zwłaszcza podczas tworzenia tekstu do prezentacji multimedialnej.
Błędy ortograficzne, literówki, brak polskich znaków, powtórzenia, problemy ze składnią – tego typu uchybienia można wymieniać bez końca. Niestety, świadczą one wyłącznie o Tobie. Mogą zniweczyć cały trud włożony w przygotowanie oprawy graficznej i samego przekazu. Nigdy nie zapominaj więc o korekcie. Zanim uznasz prezentację za zakończoną, dokładnie przeczytaj ją kilka razy, a najlepiej poproś o to kogoś innego. Wykorzystaj narzędzie do sprawdzania pisowni, które dostępne jest w PowerPoint. Podczas czytania własnego tekstu łatwo pominąć bowiem niektóre błędy.
Nigdy nie łącz kolorów, przez które tekst na slajdzie stanie się niewidoczny
Przesada i usilne dążenie do tego, aby prezentacja multimedialna wyróżniała się na tle innych, to często popełniane błędy. A prawda jest taka, że to w prostocie tkwi siła!
Przykład? Gdy na slajdach jest zbyt dużo kolorów, może zdarzyć się tak, że tekst… zniknie. Stanie się niewidoczny, trudny do odczytania. Zwłaszcza wówczas, gdy połączysz odcień czcionki zbliżony do tła. Kontrast obu barw powinien być na tyle duży, by treść była czytelna.
Mocne, jaskrawe kolory również nie pomagają. Tekst aż bije po oczach, przez co skupienie na nim uwagi przez dłuższy czas może skończyć bólem głowy.
Nie staraj się zapamiętać wszystkiego – rób notatki do prezentacji!
Podstawowa zasada przygotowywania slajdów do prezentacji głosi, że należy unikać umieszczania na nich ścian tekstu. Kilka haseł urozmaiconych zdjęciami, wykresami lub innymi grafikami w zupełności wystarczy. Resztę trzeba opowiedzieć.
I tu często pojawia się problem. No bo jak przekazać całą wiedzę, skoro nie ma jej na slajdzie. Czytać z kartki? Lepiej tego unikać. Wystąpienie powinno być naturalne, jak rozmowa dwóch ludzi. Nie oznacza to jednak wcale, że musisz koniecznie nauczyć się całej przemowy na pamięć. Jest to trudne, zwłaszcza gdy treść jest obszerna.
Pomocne okażą się notatki, które możesz mieć przy sobie na kartce lub na ekranie urządzenia, przy pomocy którego obsługujesz prezentację. W programie PowerPoint dostępna jest przydatna funkcja zwana „widokiem prezentera”. Pozwala wyświetlacz notatki (i nie tylko), które nie są widoczne dla innych. Umieść więc w notatkach pod slajdem wszystko to, co pomoże Ci w trakcie wystąpienia.
Nie rób bałaganu – dbaj o porządek na slajdach
Na koniec uwaga ogólna. Chaos w prezentacji multimedialnej nigdy nie działa na Twoją korzyść, dlatego nie staraj się za wszelką cenę wrzucać do slajdów wszystkiego, co wydaje Ci się przydatne. Mowa tu nie tylko o tekście, ale też o rozmaitych przejściach, animacjach, gifach oraz pozostałych efektach wizualnych. Jeszcze raz warto podkreślić, że prostota w przypadku prezentacji sprawdza się najlepiej.
Do powyższej listy rzeczy, których nie należy robić, dodać można jeszcze szereg innych, związanych na przykład z unikaniem mieszania czcionek, doboru tytułu niepasującego do treści wystąpienia, czy nietrzymania się w czasie. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja prezentacja multimedialna była wolna od podobnych błędów, zgłoś się do nas. Chętnie wykonamy ją za Ciebie.