Google Slides

Google Slides jako alternatywa dla PowerPoint

Tworzenie prezentacji możemy realizować nie tylko w programie PowerPoint, ale również w innych aplikacjach, np. Prezi, Keynote, Canva, Impress czy Google Slides. W tym artykule opiszę główne funkcje i możliwości aplikacji Google do tworzenia prezentacji on-line.

Co to jest Google Slides?

Google Slides to darmowa aplikacja do tworzenia prezentacji on-line, która jest częścią pakietu G Suite z oprogramowaniem biurowym. Oprócz Google Slides mamy tu również Google Docs oraz Spread Sheets, czyli odpowiedniki Worda i Excela z pakietu Microsoft Office. Google Slides działa zarówno na komputerach jak i w formie aplikacji mobilnej. Główną zaletą aplikacji jest to, że jest darmowa i nie ma potrzeby instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania.

Google Slides vs PowerPoint

Co do zasady Google Slides działa bardzo podobnie do PowerPoint. Można odnieść wrażenie, że twórcy celowo odwzorowali większość funkcji i opcji PowerPoint-a, by ułatwić jego użytkownikom przejście do platformy G Suite. Podobnie jak w PowerPoint pracę nad prezentacją ułatwi nam obsługa licznych szablonów i wzorców prezentacji. Mamy możliwość wstawiania zdjęć, filmów i animacji. Interface jest przyjazny i już po stworzeniu kilku pierwszych slajdów czujemy się w nim pewnie.  Z łatwością odnajdujemy istotne funkcje i opcje poszczególnych elementów.

Do edycji tekstu mamy szereg dostępnych narzędzi powszechnie znanych z pakietu Microsoft Office. Dostępna jest też duża baza ciekawych czcionek. Z łatwością możemy wstawiać i edytować zdjęcia oraz kształty geometryczne. Google zadbał też o możliwość umieszczania w prezentacji tabel i wykresów. W trakcie wstawiania wykresu uruchomiona zostaje aplikacja Google Sheets, gdzie tworzymy i edytujemy wykres, a następnie zostaje on automatycznie osadzony w naszej prezentacji.

Współpraca z PowerPoint

Praca w Google Slides nie oznacza konieczności rezygnacji z PowerPoint, gdyż aplikacja daje ciekawe możliwości importu prezentacji PowerPoint, ale też eksportu gotowych slajdów do formatu .pptx. Dzięki temu mamy większą swobodę i nie musimy się ograniczać tylko do jednej z tych aplikacji. Oczywiście zawsze po imporcie slajdów z PowerPoint-a warto sprawdzić czy wszystko jest poprawnie ustawione i czy nie wystąpiły jakieś istotne różnice. Funkcje łatwego importu i eksportu z PowerPoint, mogą zachęcać dotychczasowych użytkownik do wypróbowania nowej aplikacji od Google.

Praca grupowa

Ważną funkcją Google Slides, jest możliwość pracy grupowej nad prezentacją. Każdy z użytkowników ma przydzieloną ikonkę i unikalny kolor kursora, dzięki czemu łatwo rozpoznać, która osoba pracują nad wybraną częścią prezentacji. To może w znaczący sposób przyspieszyć i ułatwić pracę nad prezentacją. Google Slides daje też możliwość śledzenia zmian i sprawdzania poprzednich wersji prezentacji.

Publikacja i udostępnianie prezentacji

Kluczowym rozwiązaniem w Google Slides jest dostępność prezentacji on-line. Dzięki temu jednym kliknięciem możemy udostępnić prezentację innym osobom, które nie potrzebują żadnego dodatkowego oprogramowania do jej obejrzenia. Wystarczy, że klikną przesłany przez nas link i od razu w przeglądarce internetowej mogą oglądać przygotowane przez nas slajdy. Udostępniając prezentację możemy wygenerować bezpośredni link do niej, lub wskazać adresy e-mail osób, które mają mieć dostęp do slajdów. Dodatkowo w trakcie udostępniania prezentacji możemy określić role i uprawnienia poszczególnych osób, decydując czy mogą tylko oglądać slajdy czy mają również uczestniczyć w ich edycji.

Statystyki

Kolejną istotną funkcją odróżniającą Google Slides od PowerPoint-a, jest możliwość śledzenia statystyk oglądania prezentacji. Wystarczy uruchomić konta Google Analitics i podpiąć do prezentacji wygenerowany kod śledzenia. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale dzięki niej możemy uzyskać dodatkową wiedzę, czy przygotowana przez nas prezentacja była uruchomiona przez potencjalnych klientów. W zastosowaniach biznesowych, może to okazać się kluczowym czynnikiem w pozyskaniu intratnego kontraktu.

Podsumowanie

Google Slides jest ciekawą alternatywą dla PowerPoint-a, głównie dzięki temu, że jest to aplikacja darmowa i nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Na pochwałę zasługuje również fakt, że twórcy starali się zachować wszystkie ważne funkcje PowerPoint-a i dzięki temu możemy wykorzystać nasze doświadczenie z pakietu MS Office i bez problemu odnajdziemy się w nowej aplikacji. Możliwość łatwego importu i exportu do PowerPoint-a to również duża zaleta tego rozwiązania. Najistotniejsza jest jednaj możliwość pracy on-line i bardzo łatwa opcja udostępniania i dzielenia się prezentacją z innymi użytkownikami.